.
.
.

توسعه صادرات مجدد سعودی از طریق دبی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد الحقبانی، مدیر مرکز توسعه صادرات سعودی، روز دوشنبه 24 فوریه 2014 گفت این کشور به دنبال یافتن بازارهای جدید از طریق دبی است.

او گفت: "هدف ما تسهیل فعالیتهای اقتصادی صنایع سعودی و گسترش حضور آنها در بازارهای بین المللی است. دبی یک گذرگاه ایده آل و مبدا بسیار مهمی برای صادرات مجدد کالا در منطقه است."

به گزارش روزنامه اماراتی گلف نیوز، پادشاهی سعودی سال گذشته 52 میلیارد دلار صادرات غیر نفتی داشته که 45 درصد آن یا به دبی و یا از طریق این شهر صادر شده است.

الحقبانی بدون آنکه توضیح بدهد گفت که سعودی تلاش خواهد کرد تا تجارت بین دو کشور را توسعه داده و از فضای اقتصادی دبی بیشتر استفاده کند.

او گفت: " وسعت شهرکهای صنعتی در سعودی سال گذشته بیش از 300 درصد افزایش یافته، و انتظار میرود تا بزودی صنایع این کشور رشد قابل توجهی در بازارهای منطقه و جهان داشته باشند."

صادارت غیر نفتی سعودی شامل محصولات پتروشیمی، صنایع پلاستیک، مواد ساختمانی و مواد غذایی است.

صنایع پتروشیمی سعودی در ظرف 5 سال گذشته رشدی 20 درصدی داشته و مقامات در باره رشد این صنعت در سالهای آینده خوش بین هستند.

یک کارشناس امور پتروشیمی به گلف نیوز گفت که سهم سعودی در صادرات مواد پتروشیمی جهان 17 درصد و در میان کشورهای شورای همکاری 70 درصد است. این کارشناس پیش بینی کرد که صادرات مواد پتروشیمی سعودی در سال 2016 به 100 میلیون تن در سال برسد.