.
.
.

شرمن به اسرائیل: گفتگو با ایران را مشکلتر نکنید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و رئیس تیم مذاکره کننده اتمی این کشور با ایران، روز شنبه در اسرائیل گفت هدف از مذاکرات کنونی رسیدن به توافقی نهایی با ایران تا 20 ژوئیه آینده است.

شرمن، که با خبرنگاران در بیت المقدس سخن می گفت، برای مذاکره با مقامات اسرائیلی و توضیح دور تازه گفتگوها بین ایران و گروه 5+1 در وین به اسرائیل رفته است.

او گفت که آمریکا انتظار ندارد کسی در این گفتگو ها دخالت کند. بسیاری از تحلیلگران این گفته شرمن را هشداری به اسراییل تعبیر کرده اند.

به گزارش سایت اسراییلی هارتص، شرمن گفت: "ما با عینک خوش بینی به این مذاکره ها وارد نشده ایم، و هنوز مطمئن نیستیم که دیپلماسی بتواند این مشکل را حل کند."

"بسیار ضروری است که مذاکره کنندگان و شرکای ما بتوانند فضای لازم برای حل دیپلماتیک آنرا داشته باشند. گفتگوها با ایران بسیار مشکل است، و جا برای اشکال تراشی بیشتر ندارد."

هارتص به نقل از شرمن نوشت که برنامه اتمی ایران باید "محدود، آرام، مشروط، تحت کنترل و قابل اندازه گیری" باشد.

شرمن گفت چنانچه برنامه غنی سازی ایرانیان دارای این شرایط نباشد، به توافق نخواهیم رسید. او گفت که ایالات متحده آمریکا مایل است که ایران اصلا غنی سازی نداشته باشد، اما این انتظاری "غیرواقعی" است.

روز یکشنبه شرمن قرار است تا با یوال اشتاینیتز، وزیر اطلاعات استراتژیک و یوسی کوهن، مشاور امنیت ملی اسرائیل دیدار داشته باشد.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بارها گفته است که توافق موقت اتمی با ایران خطرناک است و به این کشور اجازه می دهد برنامه اتمی خود را حفظ کند، و بدون آنکه چیزی به غرب بدهد از تحریمها نجات یابد.