.
.
.

برای اولین بار در تاریخ مصر زنی به رهبری یک حزب سیاسی رسید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز جمعه 21-2-2014 ، هاله شکر الله در انتخابات درون حزبی، حزب الدستور با کسب بیشترین آراء جایگزین محمد البرادعی شد.

به گزارش العربیه از قاهره، هاله شکرالله طی انتخابات درون حزبی، حزب الدستور، با کسب 108 رای از مجموع آراء رای دهندگان توانست ریاست حزب الدستور را از آن خود کند. محمد البرادعی پیش از این، ریاست این حزب را بر عهده داشت.

هاله علاوه بر در اقلیت بودن زنان در صحنه سیاسی مصر، از اقلیت جامعه مسیحی قبطی مصر نیز هست. این جامعه بارها توسط مسلمانان افراطی مورد اذیت و آزار قرار گرفته و شماری از کلیساهای آنان طعمه حریق شده است.

هاله 60 ساله، دارای مدرک کارشناسی و دکترای امور توسعه از دانشگاه "ساسکس" بریتانیاست. وی در سال 1979 مرکز حمایت از توسعه و مشاوره را در مصر بنیان نهاد. در همین حال وی سازمان های مدنی دیگری مانند "مصریان علیه تبعیض" که از بارزترین آنهاست، را تشکیل داده است.

وی پس از انتخابش گفت: "از اولویت های من، نظم و توسعه در تشکیلات حزب الدستور است".

دیگر کاندیداها عبارت بودند از "جمیله اسماعیل" از فهرست "البقاء لمن یبنی" (بقاء برای سازندگان) 58 رای و "حسام عبدالغفار" از فهرست "جیل یرسم ابتسامه وطن" (نسلی که لبخند وطن را ترسیم می کند) 23 رای کسب کردند.

به این ترتیب هاله شکرالله به عنوان رئیس حزب الدستور و "یاقوت السنوسی" دبیر کل این حزب انتخاب شدند.

لازم به یادآوری است که محمد البرادعی در سال 2012 حزب الدستور را تاسیس کرد. وی از جمله حامیان برکناری محمد مرسی از ریاست جمهوری بود و پس از برکناری وی معاون رئیس جمهور شد، اما در اعتراض به خشونت علیه معترضان و طرفداران اخوان المسلمین از سمت خود کناره گیری کرد.

دکتر محمد البرادعی وکیل و حقوقدان، از سال 1997 تا سال 2009 رئیس آژانش بین المللی انرژی اتمی بود.