.
.
.

کری به روسیه هشدار داد تا کمک به سوریه را قطع کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا به روسیه هشدار داد تا ارسال سلاح به رژیم بشار اسد را قطع کند، و گفت که این کمکها باعث شکست مذاکرات برای پایان دادن به سه سال جنگ داخلی در این کشور شده است.

کری در جاکارتا، پایتخت اندونزی، گفت بشار اسد در کار مذاکرات ژنو سنگ اندازی می کند، زیرا گمان دارد که می تواند به پیروزی نظامی دست یابد. او گفت که اسد با حمایت ایران، حزب الله و روسیه به بمباران مردم کشورش ادامه می دهد.

کری در نشست خبری در جاکارتا و در پایان سفر به سه کشور آسیایی، گفت "روسیه لازم است که به حل مشکل کمک کند، و نه اینکه با ارسال اسلحه و کمکهای دیگر به اسد مشکلات بیشتری را بوجود آورد."

این اظهار نظرها نشان از ناخشنودی آمریکا از روسیه دارد، و چند ماه پس از آن بیان می شود که دو طرف در باره انهدام سلاحهای شیمیایی سوریه به توافق رسیدند و آمریکا از حمله نظامی به سوریه صرفنظر کرد. این سخنان کری آخرین نشانه ها از نگرانی آمریکا از امکان شکست مذاکرات صلح سوریه با پشتیبانی سازمان ملل متحد است.

اخضر ابراهیمی، میانجی سازمان ملل متحد، روز 15 فوریه گفت که نمایندگان دولت سوریه و مخالفان دور دوم مذاکرات را بدون توافق در باره تاریخ دور بعدی مذاکرات به پایان رساندند. ابراهیمی گفت که مذاکرات دو طرف بعد از آنکه رژیم اسد حاضر با مذاکره با مخالفان در باره انتقال قدرت در این کشور نشد پایان یافت.

کری گفت: "روسیه و اسد در این گفتگوها بر اساس آنچه که وعده داده بودند عمل نکرده اند. آنها حتی یکبار هم حاضر نشدند موضوع مشروع انتقال قدرت را مطرح کنند، و این نشان می دهد که اسد بدنبال پیروزی در میدان نبرد بجای مذاکره صادقانه است."