.
.
.

ژنرال ادریس از فرماندهی ارتش آزاد سوریه برکنار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ستاد فرماندهی مشترک ارتش آزاد سوریه، شامگاه یکشنبه 16-2-2014 با صدور بیانیه‌ای، برکناری ژنرال سلیم ادریس از ریاست این ستاد را اعلام کرد.

بنا بر این بیانیه، سرتیپ "عبد الاله بشیر" که فرماندهی نیروهای ارتش آزاد در استان قنیطره و جولان را بر عهده داشت، جانشین سلیم ادریس شد.

سلیم ادریس متولد 1957، در سال 2012 از ارتش دولتی سوریه جدا شد و از همان سال فرماندهی ارتش آزاد سوریه را بر عهده گرفت .

ارتش آزاد سوریه از گروه‌های مسلح مخالف بشار اسد تشکیل شده که عناصر میانه‌ رو را در بر می گیرد و از حمایت پادشاهی سعودی، امارات، قطر و غرب برخوردار است.

سلیم ادریس به پنج زبان مسلط است و دارای دکترای رادارهای الکترونیکی است.

ستاد فرماندهی مشترک ارتش آزاد سوریه، دلیل برکناری ادریس را در بیانیه خود به نقل از سرتیپ قاسم سعدالدین، تصمیم جمعی شورای ارتش آزاد اعلام کرده است.

سرهنگ قاسم سعدالدین عضو و سخنگوی شورای عالی نظامی ارتش آزاد سوریه درباره برکناری ادریس گفت که این تصمیم بطور دست جمعی در شورا اتخاذ شده و در واکنش به کنترل سه ماه پیش مقر و انبارهای اسلحه ارتش آزاد توسط "جبهه اسلامی" اتخاذ می شود.

سعدالدین که با تلویزیون العربیه گفت و گو می کرد توضیح داد که کنترل مقر ارتش آزاد توسط جبهه اسلامی باعث تشتت مخالفان مسلح سوری و افسران ارتش آزاد و نیز محرومیت آنها از دستیابی به اسلحه شد، وی تاکید کرد که ژنرال ادریس نتوانست ساختار ارتش آزاد را بازسازی کرده سلاح های به غارت رفته را باز گرداند.

در حالیکه ژنرال ادریس تاکید دارد که وی به تنهایی مسئول این وضعیت نیست، سعدالدین اما از وجود "خطاهایی در فرماندهی" صحبت کرد و بخشی از آن را ناشی از کثرت اهداف خارجی است.

سعدالدین همچنین از فشارهای آمریکا در مخالفت با بر کناری ادریس پرده برداشته و افزود که برخی از طرف ها ارتش آزاد را تهدیدی به قطع کمک های تسلیحاتی کردند.

وی در ادامه افزود که مرحله کنونی نیازمند تلاش های فزاینده و تخصص های بیشتر در همه زمینه ها است و در عین حال از ژنرال ادریس به خاطر خدماتی که به مخالفان سوری کرده قدردانی کرد.

سعدالدین همچنین توضیح داد که سرتیپ عبدالاله البشیر که به عنوان جانشین ژنرال ادریس برگزیده شده از تجربیات نظامی میدانی برخوردار است که یک کادر نظامی علمی در ماموریت جدیدش با وی همکاری می کند.