.
.
.

مقتدی صدر کناره گیری از سیاست را اعلام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقتدی صدر رهبر جریان صدر عراق، تعطیلی تمام دفا‌تر وابسته به این جریان و کناره گیری از سیاست را اعلام کرد.

به گزارش روزنامه الحیات، صدر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که از این پس هیچ فراکسیونی در پارلمان و هیچ وزیری در دولت، او را نمایندگی نمی‌کند.

او تاکید کرد که هرکس خلاف این ادعا را مطرح کند، خود را در معرض پی گیری «شرعی و قانونی» قرار می‌دهد.

صدر تنها نام ۱۹ موسسه عمدتا خیریه را اعلام کرد که تحت سرپرستی مستقیم او به کار خود ادامه خواهند داد.

در بیانیه صدر که شامگاه شنبه صادر شده، آمده است: «بر پایه منطق شرعی و برای حفظ آبروی خاندان صدر، به ویژه دو شهید صدر و برای پایان دادن به تمام فسادهایی که با عنوان دفتر شهید صدر چه در داخل و چه خارج عراق روی داده یا در آینده ممکن است روی دهد و همچنین برای پایان دادن به رنج تمام مردم و خارج شدن از قید بندهای سیاست و سیاسی‌ها اعلام می‌کنم: "به عنوان اینکه تنها میراث دار شهید دوم هستم، تعطیلی تمام دفا‌تر و شاخه‌های آن‌ها را در تمام زمینه‌های دینی، اجتماعی سیاسی اعلام می‌کنم. هیچ کس حق نمایندگی دفا‌تر، سخنگوی آن‌ها و حضور در مکانی به عنوان نماینده‌شان را ندارد.»

این بیانیه افزوده است: «همچنین اعلام می‌کنم از این پس در مسائل سیاسی دخالت نخواهم کرد. از این پس هیچ فراکسیون و هیچ سمتی در خارج و داخل دولت، ما را نمایندگی نخواهد کرد. هر کس خلاف این را بگوید، خود را در معرض پی گرد شرعی و قانونی قرار داده است.»

در این بیانیه، نام ۱۹ موسسه خیریه با کارکردهای آموزشی، درمانی و خدماتی اعلام شده است که تحت اداره مستقیم مقتدی صدر، به کار خود ادامه می‌دهند.

سید مقتدی صدر شخصیت سیاسی و مذهبی شیعه عراقی است. وی از مخالفین حکومت صدام حسین رئیس جمهوری پیشین عراق بود که رژیم او در سال ۲۰۰۳ در پی حمله ائتلاف بین الملل به سرکردگی آمریکا به عراق، سرنگون شد.

صدر همچنین مخالف حضور نیروهای خارجی در عراق بود. نیروهای مسلح تحت امر او معروف به جیش المهدی در مقاطعی درگیری‌هایی با نیروهای ائتلاف و حکومت مرکزی داشته‌اند. مهم‌ترین پایگاه طرفداران صدر در شهرک صدر است.

جریان صدر عراق هم اکنون یکی از جریان‌های سیاسی حاضر در صحنه سیاسی این کشور به شمار می‌آید. این جریان دارای فراکسیون در پارلمان و وزیر در دولت است.

همچنین جریان صدر از گروه‌های نزدیک به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌رود.