.
.
.

محاکمه مرسی و رهبران اخوان المسلمین به تعویق افتاد

در پی اعتراض وکلا مدافع مرسی نسبت به قراردادن متهمان در قفس شیشه ای

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارشگر العربیه در قاهره از به تعویق افتادن محاکمه محمد مرسی رئیس جمهور برکنار شده مصر و شماری از رهبران اخوان المسلمین به اتهام جاسوسی به نفع عوامل خارجی ، خبر داد.

طبق این گزارش، دادگاه به دلیل اعتراض وکلای مدافع نسبت به قرار گرفتن متهمان در قفس شیشه‌ای، لحظاتی پیش بی نتیجه به کار خود پایان داد و قرار شد که 10 وکیل جدید جایگزین هیات دفاع شوند.

وکلای مدافع مرسی و رهبران اخوان‌المسلمین نیز تاکید کرده است تا زمانی که متهمان از قفس شیشه‌ای خارج نشوند، دیگر در جلسات محاکمه حضور نخواهند یافت.

منابع امنیتی مصر روز یکشنبه، 16-2-2014 از انتقال محمد مرسی، رئیس جمهور سابق مصر از زندان برج العرب در اسکندریه به دادگاه جنایی در قاهره، خبر دادند. محمد مرسی با هلی کوپتر و با تدابیر شدید امنیتی از زندان به دادگاه برده شد.

محمد مرسی و 35 تن دیگر از اعضای گروه اخوان المسلمین به سازمان دهی فرار جمعی زندانیان در روزهای انقلاب سال 2011 و کشتن افسران پلیس و همچنین به جاسوسی و رد وبدل کردن اطلاعات با عوامل خارجی متهم هستند. این چهارمین دادگاهی است که برای محمد مرسی تشکیل می شود.

شعبان شامی، مشاور رئیس دادگاه جنایی قاهره، گفت محاکمه مرسی و دیگر متهمان فقط از طریق تلویزیون دولتی مصر پخش خواهد شد و به دیگر کانال های تلویزیونی اجازه ورود به مقر دادگاه داده نشده است.

در همین حال وکلای مدافع محمد مرسی اعلام کردند که آنها از دادگاه خواسته اند تا قبل از آغاز محاکمه از مفاد پرونده متهمان آگاه شوند. همچنین اعضای تیم مدافعان مرسی نسبت به قرار دادن مرسی در قفس شیشه ای اعتراض کردند.

به گفته وکلای مدافع مرسی قرار دادن رئیس جمهوری پیشین مصر در یک قفس شیشه ای ضد صوتی در دادگاه، که فقط قادر به شنیدن جریان محاکمه از طریق گوشی است، او را از ارتباط با وکیل خود محروم می کند و در نتیجه باعث پایمال شدن حقوق قانونی او در زمینه دفاع می شود.

پیشتر محمد مرسی و اخوان المسلمین با فریاد زدن و شعاردادن علیه حکومت کنونی مصر و قضات آن کشور جلسه دادگاه را بهم زده و باعث تعلیق دادگاه شدند. همین امر باعث شد که رئیس دادگاه تصمیم بگیرد که آنها را به طور جداگانه ای و در قفس های شیشه ای که صدایشان تنها به قاضی برسد، محاکمه کند.

در دادگاه قبلی، پیش از شروع دادگاه صدای مرسی با صدای بلند خطاب به قاضی گفت: "شما چکاره‌ای؟ می‌دانید من که هستم؟".

قاضی نیز در پاسخ گفت "من رئیس دادگاه کیفری هستم."

محمد مرسی در ژوئیه سال 2013 پس از تظاهرات علیه او، توسط ارتش مصر از قدرت برکنار شد.

از آن زمان به این سو، هواداران مرسی و اخوان‌المسلمین به طور مرتب دست به تظاهرات زده‌ و خواهان بازگشت او به قدرت شده‌اند.