.
.
.

ابراهیمی: از مردم سوریه به خاطر آنکه نتوانستم برای آن‌ها کاری بکنم پوزش می‌خواهم

پایان بی نتیجه مذاکرات ژنو

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مسائل سوریه، از مردم سوریه به خاطر آنکه نتوانست به آرزو‌هایشان جامه عمل بپوشاند، پوزش خواند.

ابراهیمی که ظهر شنبه ۲۶ بهمن در پایان دومین دور از مذاکرات میان هیئت‌های نمایندگی دولت و ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه سخن می‌گفت، از پایان بی‌نتیجه مذاکرات خبر داد.

او گفت که برای این دور از مذاکرات، چهار محور "خشونت و تروریسم، دولت انتقالی، سازمان‌های دولت، آشتی و گفت‌و‌گوی ملی" را مطرح گرده بود.

او در بیان مساله اختلاف گفت که طرف دولت معتقد است که مساله تروریسم مهم‌تر است و باید نخست بر سر آن مذاکره کرده اما طرف اپوزیسیون می‌گوید که مساله تشکیل دولت یا شورای حکومت انتقالی مهم‌تر است و باید بحث بر سر آن در اولویت قرار گیرد.

ابراهیمی افزود: "برای اطمینان بخشیدن به دو طرف پیشنهاد دادیم که در روز نخست بر سر پایان خشونت و مبارزه با تروریسم بحث کنیم و در روز دوم، مساله شورای حکومت انتقالی را به بحث بگذاریم."

او تاکید کرد: "طرف دولت این پیشنهاد را در کرد، مساله‌ای که باعث شد برای مخالفان این گمان پیش بیاید نمی‌خواهد بر سر تشکیل شورای حکومت انتقالی مذاکره کند."

او افزود: "درست نست که به مذاکرت باز گردیم و در همین دامی که این دوره و دوره پیشین در آن گرفتار شده بودیم، گرفتار شویم".

نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مسائل سوریه گفت بهتر است هر طرف برود و به مسئولیت‌های خود بیندیشد «من هم خواهم رفت و با دبیرکل و پنج کشور عضو شورای امنیت مشورت خواهم کرد".

او گفت: "از مردم سوریه پوزش می‌خواهم که نتوانستیم به آرزو‌ها و امیدهای آن‌ها جامه عمل بپوشیم".

او با بیان اینکه در طول این مذاکرات، جز اندکی تغییر در وضعیت حمص چیز دیگری حاصل نشد، افزود: "امیدوارم دو طرف به راهی برای انجام مذاکرات سازنده خوب بیندیشند".

ابراهیمی ادامه داد که بیانیه ژنو۱، پایه‌ای برای مذاکرات باید باشد و دو طرف باید مطمئن شوند که تمام بندهای این بیانیه، اجرایی می‌شود.

در کنفرانس بین المللی ژنو ۱ که در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شد، بر سر تشکیل دولت یا شورای حاکمیت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد.

مبارزه با تروریسم، خروج ارتش از شهر‌ها، خروج نیروهای مسلح خارجی از سوریه، پایان کمک تسلیحاتی به طرف‌های درگیر در سوریه، آزادی زندانیان و رساندن کمک‌های انسانی به نیازمندان، از دیگر توافقات ژنو۱ است.

ابراهیمی تاکید کرد که در بیانیه ژنو۱ هدف اصلی، مساله تشکیل دولت یا شورای حکومت انتقالی معرفی شده است و همچنین مساله مبارزه با تروریسیم و پایان خشونت‌ها مسائلی است که باید عملی شود.

او از طرف‌های بحران خواست که به فکر مردم سوریه، رنج‌های آن‌ها و ویرانی‌هایی باشند که در این کشور ایجاد شده است و به این مساله بیندیشند که برای خارج کردن سوریه از تونل تاریکی که در آن گرفتار است، چه نقشی می‌توانند ایفا کند.

ابراهیمی با بیان اینکه "ما به مسیر مذاکرات نیاز داریم» گفت: «هنوز دور بعدی مذاکرات مشخص نشده است."

او گفت که آمریکا و روسیه، هیچکدام نمی‌توانند به آنچه که در سوریه روی می‌دهد، پشت کنند و تلاش خواهد کرد دایره طرف‌هایی که برای حل بحران سوریه کمک می‌کنند را، گسترش دهد.