.
.
.

ورود کمک های انسانی به حمص پس از 18 ماه محاصره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از در حدود 600 روز محاصره ، روز جمعه 9 فوریه 2014 نخستین کمک های بشر دوستانه وارد شهر حمص سوریه شد. این خبر را وزارت خارجه آمریکا طی بیانیه ای تایید کرده است.

به گزارش العربیه ارسال کمک های بشر دوستانه به حمص سوریه در چارچوب توافق سازمان ملل و رژیم اسد صورت می گیرد.

جنیفر بساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از توافق سازمان ملل و رژیم سوریه استقبال کرده و گفته است که در نتیجه این آتش بس موقت ، می توان به تخلیه غیر نظامیان و توزیع مواد غذایی و دیگر کمک های انسانی اقدام کرد ، و کمک های حیاتی به حدود 2500 غیر نظامی محاصره شده ارسال کرد.

وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد که ورود کمک های انسانی به شهر حمص از امروز جمعه آغاز می شود.

این در حالی است که بهیه ماردینی عضو ائتلاف ملی سوریه در گفت و گو با تلویزیون العربیه اظهار داشت که شکست محاصره حمص در نتیجه دیدار 4 ساعته احمد الجربا رئیس ائتلاف و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه بدست آمده است.

در همین حال سامانتا پاور نماینده دائم آمریکا در سازمان ملل نسبت به تصمیم رژیم سوریه در اجازه دادن به ورود کمک های انسانی به حمص ابراز تردید کرد.

وی رژیم اسد را متهم کرد که به تمامی کسانی که در مناطق مخالفان زندگی می کنند به دیده تروریست می نگرد و بر این اساس علیه مردم حمله می کند.

گفتنی است که شهر حمص قدیم بیش از یک سال است که در محاصره نیروهای رژیم سوریه قرار دارد. فعالان سوری می گویند بیش از 2500 نفر در این شهر محاصره شده از گرسنگی و سوء تغذیه رنج می برند.

شهر حمص تنها نمونه از دهها شهر سوری است که ساکنان آنها نیاز فوری به کمک های انسانی دارند.