.
.
.

مذاکره اروپا و 8 کشور عربی درباره خارجی های مسلح در سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بر اساس اطلاعاتی که در اختیار شبکه العربیه قرار گرفته، اتحادیه اروپا با مشارکت ۸ کشور عربی و ترکیه روز سه شنبه در بروکسل، جلسه‌ای درباره معضل نیروهای مسلح خارجی در سوریه تشکل خواهد داد.

یک منبع مطلع در این باره به العربیه گفته است که این جلسه در سطح کار‌شناسان برای بررسی همکاری جهت حل معضل نیروهای مسلح خارجی مرتبط با القاعده در سوریه برگزار خواهد شد.

این منبع افزود که حجم معضل بی‌سابقه است و این نیروهای مسلح خارجی ممکن است هنگام بازگشت به کشور‌هایشان در اروپا، به عوامل تروریستی در این کشور‌ها تبدیل شوند.

اتحادیه اروپا بدین منظور نمایندگانی از الجزایر، مصر، اردن، لبنان، لیبی، مغرب، تونس، عراق و ترکیه را دعوت کرده است.

این در حالی است که نگرانی‌ها از خطر این نیروهای مسلح رو به افزایش است به ویژه پس از بروز اختلاف‌ها میان آن‌ها و به صورت مشخص‌تر، اختلاف میان گروه النصره و داعش.

ایمن الظواهری رهبر القاعده ماه گذشته در پیامی صوتی، خواستار توقف درگیری‌ها میان آن‌ها شده بود و آن‌ها را «برادران جهاد و اسلام در سوریه» نامیده بود.

گروه النصره که پیش‌تر الظواهری آن را به عنوان نماینده تشکیلات القاعده در سوریه معرفی کرده بود، در کنار گروه‌های مسلح مخالف اسد از جمله جبهه اسلامی، ارتش مجاهدین جبهه انقلابیون سوریه، در درگیری‌ها علیه داعش شرکت کرد.

شایان ذکر است که دیده‌بان حقوق بشر سوریه شمار کشته شدگان در درگیری میان گروه های مسلح مخالف اسد و داعش را تا کنون حدود ۲۳۰۰ نفر ارزیابی کرده است.