.
.
.

مبارک: السیسی رئیس جمهور آینده مصر است چون مردم دوستش دارند

در مصاحبه با یک روزنامه نگار کویتی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فجر السعید، روزنامه نگار و نویسنده زن کویتی، روز پنجشنبه 6-2-2014 ضمن ملاقات با حسنی مبارک رئیس جمهور اسبق مصر در بیمارستان نظامی "المعادی " که محل اقامت وی است با او مصاحبه ای انجام داده و دیدگاه وی را نسبت به برخی رویدادها گذشته مانند اشغال کویت توسط عراق، عکس العمل اولیه سران کشورهای عربی در رابطه با آن بحران، اوضاع کنونی مصر و نامزدی ژنرال سیسی برای ریاست جمهوری مصر را جویا شده است .

فجر السعید در توئیتر خود نوشته است که حسنی مبارک دارای حافظه ای بسیار قوی است بطوری که همه رویدادهای گذشته را به یاد دارد، وقتی که در مورد مسئله ای از او سوال می کردم خیلی دقیق رویداد را نقل می کرد.

به گزارش روزنامه مصری الاهرام، روزنامه نگار کویتی از حسنی مبارک سوال کرد، به نظر شما چه کسی رئیس جمهور آینده مصر خواهد شد؟ مبارک بلافاصله جواب داد:" عبدالفتاح السیسی، چون مردم او را دوست دارند و اراده و خواست مردم باید تحقق یابد".

در باره بحران اشغال کویت مبارک گفته است بیشتر سران عرب با اقدام عراق مخالف بودند، در اجلاس جده که برای حل اختلاف عراق وکویت برگزار شده بود، صدام حسین رئیس جمهور سابق عراق قبول نکرد که شیخ صباح الاحمد الصباح امیر سابق کویت ریاست آن را بعهده بگیرد، با اینکه ریاست دوره ای متعلق به کویت بود، و هنگامیکه قرار شد وزیر خارجه کویت شیخ صباح امیر کنونی کویت به جای امیر سابق کویت ریاست آن را به عهده بگیرد صدام گفت:"ما در اجلاس شرکت نمی کنیم".

رئیس جمهور اسبق مصر گفت :"مهمترین و موثرترین نقش در آزاد سازی کویت از اشغال عراق را ملک فهد پادشاه سابق سعودی بازی کرد".

مبارک گفته دولت عراق با این ذهنیت که کویت به یک دشمن برای عراق تبدیل شده، در هیچ شرایطی حاضر به مذاکره با کوینی ها نشد و یک شب قبل از اشغال کویت زمانی که ژنرال عزت الدوری در نشست اتحادیه عرب در جده حاضر شد هیچ سخنی برای مذاکره و یا یافتن راه حل نگفت و درواقع نه صلاحیت تصمیم گیری داشت و نه می خواست مذاکره کند".

مبارک در این مصاحبه گفته است که طی این مدت که او در حبس یا در بیمارستان بستری بوده هیچکدام از سران کشورهای عربی با او تماسی یا ملاقاتی نداشته اند، حتی ملاقات پادشاه بحرین که برخی رسانه ها آن را منتشر کرده بودند را تکذیب کرده است.

این نویسنده کویتی گفته است مبارک از شیخ زاد حاکم سابق امارات بسیار تمجید می کرد و مرتب نام او را بر زبان می آورد او گفت شیخ زاید و فرزندانش کمک های بزرگی به مصر کردند و از آنها به احترام یاد می کند.

فجر السعید گفت:" در این ملاقات از اینکه حسنی مبارک از همه رویدادها وتحولات اخیر مصر و جریان اخوان المسلمین آگاه است بسیار شگفت زده شدم او توئیتر اخبار کانال های مختلف تلویزیونی را دنبال می کند".