.
.
.

رژیم اسد: برای بررسی همه بندهای بیانیه ژنو1 در مذاکرات شرکت می کنیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

فیصل المقداد، معاون وزیر خارجه سوریه، روز جمعه 9 فوریه 2014 با اعلام آمادگی رژیم اسد برای شرکت در دور جدید مذاکرات ژنو2 اظهار داشت که هیئت نمایندگی کشورش به منظور بررسی بند بند بیانیه ژنو1 به مذاکرات ژنو2 خواهد پیوست.

دور جدید مذاکرات نمایندگان رژیم اسد و مخالفان سوری، روز دوشنبه آینده در ژنو برگزار می شود. دور اول این گفت و گو میان طرفین مناقشه در سوریه، بدون نتیجه پایان یافته بود.

به گزارش العربیه، تلویزیون رسمی سوریه با انتشار نوار خبری فوری، به نقل از فیصل مقداد، از تصمیم دولت این کشور برای شرکت در ادامه گفت و گو های ژنو2 جهت رسیدن به راه حل سیاسی خبر داد.

معاون وزیر خارجه سوریه افزود که هیئت رسمی کشورش بر ادامه تلاش های انجام شده در دور اول گفت و گوهای ژنو2 تاکید می کند و آماده است بنود بیانیه ژنو1 را بر اساس اولویت بندی های ذکر شده در این بیانیه ، بررسی کند.

توافق نامه ژنو1 که در ژوئن 2012، که بدون حضور طرف های نزاع به امضا رسید است ، بر تشکیل دولت انتقالی در سوریه ، با شرکت نمایندگانی از رژیم این کشور و مخالفان با صلاحیت های کامل ، تاکید کرده است.

توافق نامه ژنو1 همچنین بر توقف درگیری ها ، ارسال کمک های بشر دوستانه و نیز آزادی بازداشت شدگان تاکید می کند.

از جمله موارد احتلاف در مذاکرات گذشته میان ائتلاف ملی سوریه و نمایندگان رژیم اسد که با میانجیگری اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل و اتحادیه عرب صورت گرفت ، اولویت بندی در موضوعات مورد بحث بود.

در حالی که رژیم اسد بر "مبارزه با تروریسم" پافشاری می کرد ، نمایندگان مخالفان بر تشکیل هیئت انتقالی تاکید می کردند.

مخالفان سوری بر این باورند که "انتقال صلاحیت ها به معنی سقوط اسد است و به این دلیل نمایندگان رژیم دمشق حاضر به گفت وگو درباره تشکیل هیئت انتقالی نیستند. " هیئت نمایندگی رژیم سوریه تاکید می کند که سرنوشت اسد را تنها صندوق های رای مشخص می کند.