.
.
.

خروج آمریکایی ها از جشنی در پارلمان تونس در اعتراض به لاریجانی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت نمایندگی آمریکا در جلسه بعد از ظهر جمعه ۷ فوریه مجلس موسسان تونس که به جشن تصویب قانون اساسی جدید این کشور اختصاص داشت، بعد از ظهر جمعه در اعتراض به سخنرانی علی لاریجانی رئیس هیئت نمایندگی ایران، جلسه را ترک کرد.

سفارت آمریکا در تونس در بیانیه‌ای اعلام کرد عملی از سوی نماینده ایران سر زد که نباید صورت می‌گرفت و او از تریبون جشن که باید به تمجید از دستاوردهای تونس استفاده می‌کرد، برای محکومیت ایالات متحده استفاده کرد.»

این بیانیه افزوده است: «نمایندگان آمریکا که در جلسه مجلس موسسان تونس حاضر بودند، به دلیل اتهام‌های باطل و اظهارات نامناسب نماینده ایران درباره آمریکا، جلسه را ترک کردند.»

از سویی رسانه‌های محلی تونس گزارش داده‌اند که هیئت نمایندگی آمریکا در جلسه مجلس موسسان در اعتراض به سخنان علی لاریجانی که در آن به اسرائیل حمله کرد و آن را «سرطان» توصیف کرد، جلسه را ترک کرد.

جلسه مجلس موسسان تونس برای برگزاری جشن تصویب قانون اساسی جدید این کشور با حضور رئیس جمهور، نخست وزیر، رئیس پارلمان و مهمانان خارجی از جمله هشت رئیس جمهور، بعد از ظهر جمعه برگزار شد. محمد منصف المرزوقی رئیس جمهوری موقت تونس در راس استقبال کنندگان از فرانسوا اولاند رئیس جمهوری فرانسه، محمد ولد عبد العزیز رئیس جمهوری موریتانی، میشل سلیمان رئیس جمهوری لبنان، ابراهیم بوبکر کاتیا رئیس جمهوری مالی، ادریس دیبی رئیس جمهوری چاد، ماکی سال رئیس جمهوری سنگال، علی بنجو رئیس جمهوری گابن و الفا کوندی رئیس جمهوری غنا قرار داشت.

این در حالی است که مغرب، کویت، قطر و بحرین به اعزام هیئت‌های نمایندگی از سوی خود اکتفا کردند. شاهزاده فیلیپ ولیعهد اسپانیا، عبد الملک سلاسل نخست وزیر الجزایر و شماری از روسای هیئت‌های پارلمانی از جمله ایران، اردن، مالت، ایتالیا، بلژیک و آلمان نیز در این مراسم حضور داشتند.