.
.
.

بان کی مون استفاده از بمب های بشکه‌ای آتش زا در سوریه را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل روز جمعه 7-2-2014 بمباران مناطق غیر مسکونی و کشتار غیر نظامیان با استفاده از بمب های بشکه ای آتش زا در شهر حلب را محکوم کرد.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از خبر گزاری فرانسه، دبیر کل سازمان ملل متحد در بیانیه‌ای، با محکوم کردن حملات هوایی به مناطق مسکونی تحت کنترل مخالفان، استفاده از بمب‌های بشکه‌ای آتش زا را بسیار تأسف‌آور خواند.

دیدبان حقوق بشر سوریه، هفته گذشته با انتشار گزارشی اعلام کرد، در کمتر از یک ماه بیش از 1900 سوری کشته شدند. این ارگان حقوق بشری همچنین گفته است که در شش روز گذشته بر اثر حملات هوایی جنگنده های اسد به شهر حلب ،بیش از 250 نفر، از جمله 76 کودک و ده ها زن کشته شده‌اند.

مارتن نيسيركی سخنگوی سازمان ملل در پایان بیانیه از همه طرف های درگیر بویژه رژیم اسد خواست تا خشونت را کنار گذاشته و به راه حل مسالمت آمیز روی آورند.

گفتنی است که بمب‌های بشکه‌ای آتش زا از مخزن‌های بزرگ نفتی ساخته شده که داخل آنها مملو از مواد انفجاری "تی ان تی " و نفت غلیظ است . این بمب ها هنگام انفجار مناطق وسیعی را به آتش می کشد.

نیروهای اسد طی دو سال درگیری با مخالفان با استفاده از جنگنده های بمب افکن و هلیکوپترهای خود، مناطق مسکونی را با این نوع بمب ها مورد هجوم قرار داده اند.

به گفته سازمان های حقوق بشری وحشت و ترس ناشی از این بمب‌ها، غیرنظامیان شهرهای مختلف سوریه را آواره کرده است.