.
.
.

پیشنهاد جدید اخوان المسلمین برای آشتی ملی در مصر

به عنوان آخرین فرصت برای جلوگیری از خونریزی اعلام شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ائتلاف حمایت از مشروعیت موسوم به تشکیلات هواداران اخوان المسلمین روز چهارشنبه 5-2-2014 اعلام کرد برای جلوگیری از خونریزی در مصر و برای آخرین فرصت، پیشنهاد آشتی ملی را به دولت موقت مصر ارائه داده است.

در این پیشنهاد بر خلاف گذشته به بازگشت مرسی بر سر قدرت اشاره نشده و رویدادهای 30 ژوئن که طی آن ارتش مصر در حمایت از تظاهرکنندگان مخالف مرسی وی را برکنار کرد نیز به رسمیت شناخته شده است.

این پیشنهاد که توسط برخی از اعضای برجسته "اتحاد ملی برای حمایت از مشروعیت"، ارائه شده به عنوان ابتکاری برای برون رفت از بحران کنونی، نجات اقتصاد مصر و جلوگیری از خونریزی بیشتر در این کشور مطرح شده است".

برخی از اعضای این تشکل هوادار اخوان المسلمین گفته اند این پیشنهاد زمانی قابل تطبیق است که حکومت موقت از تصمیم خود برای به حاشیه بردن اخوان السلمین و سرکوب آنها پایان دهد.

به نظر می رسد این پیشنهاد به دنبال فشارهای درونی اعضای جوان اخوان المسلمین بر رهبران خود صورت می گیرد.

اخیرا برخی رسانه ها مصری از وجود اختلاف میان برخی نیروهای روشنفکر وابسته به اخوان المسلمین با رهبران روحی خود خبر دادند طبق این گزارش ها اغلب جوانان این تشکیلات با عملکرد رهبران اخوان المسلمین مخالفند آنها با انتقاد از رهبران خود می گویند اصرار رهبران اخوان بر خواسته های غیر قابل تطبیق مانند بازگشت مرسی به قدرت، جوانان را با درگیری با پلیس و ارتش سوق داده و این به ضرر این سازمان تمام خواهد شد.

طرح هواداران اخوان بر سه محور استوار است 1- اعتراف به رویدادهای 30 ژوئن و به رسمت شناختن تحولات پس از آن، وعدم اصرار بر مسئله بازگشت مجدد محمد مرسی بر سر قدرت 3- آزادی زندانیان سیاسی اخوان المسلمین و پایان دادن به بازداشت دهای بی رویه هواداران اخوان المسلمین و پرداختن چیه قربانیان به خانوادهایشان و محاکمه کسانی که مرتکب قتل شدند.3- اجرای انتخابات پارلمانی زودرس طبق یک قانون مورد توافق همه جریان های سیاسی مصر بدون به حاشیه بردن هیچ گروهی برگزار شود.

البته برخی از هواداران اخوان المسلمین می گویند با توجه به اظهارات رئیس جمهور موقت مصر که گفته بود "زمان آشتی ملی با اخوان المسلمین دیگر گذشت"، هیچ پیشنهادی یا طرحی برای آشتی ملی اجرا شدنی نیست.