.
.
.

آمریکا: دمشق در برنامه نابودی سلاحهای شیمیایی وقت کشی می کند

همزمان با پایان مهلت انهدام زرادخانه شیمیایی سوریه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در پی به تاخیر افتادن برنامه برچیدن زرادخانه شیمیایی سوریه در مهلت تعیین شده از سوی شورای امنیت، ایالات متحده رژیم اسد را به تلاش برای وقت کشی و عدم ارائه همه اسلحه شیمیایی خود متهم کرد.

به گفته مقامات امنیتی آمریکا، سوریه تاکنون تنها چهار درصد از زرادخانه شیمیایی خود را ارائه کرده است.

این در حالی است که روسیه با دفاع از رژیم اسد گفته است که برچیدن زرادخانه های سوریه تنها به دلیل شرایط جنگ داخلی این کشور و عدم دسترسی به امکانات فنی جهت انتقال و نابودی آن به تاخیر افتاده است.

پیشتر سوریه به ایالات متحده و روسیه تعهد داد که تمام زرادخانه شیمیایی خود را ظرف چند ماه بکلی نابود کند.

واشینگتن تاخیر سوریه در برچیدن زرادخانه شیمیایی خود را نوعی طفره رفتن از تعهدات بین المللی این کشور برای نابودی کامل سلاحهای شیمیایی اش تلقی کرده است.

مدیر اطلاعات و امنیت ملی ایالات متحده در این باره گفت:" تاخیر انهدام اسلحه شیمیایی سوریه نشان می دهد که اسد اکنون احساس می کند که در موقعیت بهتری قرار گرفته است، به همین دلیل او سعی می کند با وقت کشی از تحویل بقیه سلاح های شیمیایی خود سرباز زند".

در همین حال وزارت خارجه فرانسه نیز از سوریه خواست تا به تعهدات بین المللی خود در خصوص برچیدن سلاح شیمیایی پایبند بماند.

گفتنی است که سازمان منع سلاح‌‌های شیمیایی (OPCW) وابسته به سازمان ملل متحد، در تاریخ 20 سپتامبر 2013 اعلام کرد، این سازمان لیستی حاوی ذخایر اسلحه شیمیایی از دولت سوریه دریافت کرد. کارشناسان سازمان ملل بر اساس آن لیست به بررسی اسناد سلاحهای شیمیایی سوریه پرداختند. در همان تاریخ رژیم اسد گزارشی درباره زرادخانه شیمیایی آن کشور به نهادهای بین‌المللی ارائه داد.