.
.
.

یک مرجع شیعه لبنانی: حضور حزب الله در سوریه گناهی با فرمان ولی فقیه است

با تاکید بر این کشاندن فتنه به لبنان با این حضور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

علامه علی الامین از مراجع شیعه لبنان، مشارکت حزب الله در جنگ داخلی سوریه جهت حمایت از نظام بشار اسد را اشتباه و گناهی توصیف کرد که با دستور ولایت فقیه صورت گرفته است.

الامین شامگاه دوشنبه ۴ نوامبر در مصاحبه با برنامه پانورامای شبکه العربیه، گفت: «بدون شک دخالت حزب الله در سوریه یک اشتباه بزرگ و یک گناه است.»

او افزود: «ما از ابتدا گفتیم که حزب الله باید به تصمیم دولت لبنان که خود بخشی از آن بود پایبند باشد.»

او ادامه داد: «دولت لبنان به تصمیم علنی خود مبنی بر بی‌طرفی در بحران سوریه پایبند بود اما حزب الله تصمیم دولتی که خود بخشی از آن بود را نپذیرفت و با شعارهایی که پایگاه‌های مردمیش و دیگر لبنانی را قانع نکرد، به سوریه رفت.»

علامه الامین گفت: «حزب الله با مداخله در سوریه، فتنه را از لبنان دور نمی‌کند بلکه آن را به لبنان فرا می‌خواند، همانگونه که حوادث اخیر شاهدی بر این مدعا بود.»

در ماه‌های اخیر، چندین انفجار در لبنان روی داده که ده‌ها کشته و زخمی برجای گذاشته است. اکثر انفجار‌ها در مناطق شیعه نشین لبنان بود. برخی از این انفجار‌ها را شماری از گروه‌های شبه نظامی تندرو بر عهده گرفته‌اند که می‌گویند در برابر حضور حزب الله در سوریه، مقابله به مثل می‌کنند.

حزب الله در مقابل می‌گوید که حضورش در سوریه برای دور راندن فتنه از لبنان و دفاع از این کشور در مقابل گروه‌های تندروی مرتبط با القاعده است.

حزب الله به چهره خود را مخدوش کرد

علامه الامین در بیان آسیب‌هایی که به حزب الله در نتیجه حضورش در سوریه زد گفت: «بدون شد اکثر لبنانی‌ها با دید احترام و تمجید به حزب الله و تاریخ جهادی‌اش در مقابله با دشمن اسرائیلی می‌نگریستند. اما تمرکزش بر داخل لبنان در حوادث گذشته و پس از آن انتقال سلاح مقاومت از داخل لبنان به داخل سوریه، نظر افکار عمومی را نسبت به حزب الله تغییر داد و نسبت به شعارهای جهادی‌اش تشکیک کرد.»

او افزود: «چهره حزب الله در جهان عرب و اسلام هم بسیار خدشه دار شد و این چیزی است که نسبت به آن هشدار داده بودیم. این‌ها علاوه بر آسیب‌های جانی است که به سوریی ها و لبنانی ها رسیده است ؛ جان‌هایی که برای همه ما عزیز هستند . اگر به هر نحو تسویه‌ای میان دولت و مخالفان در سوریه روی دهد، حزب الله نخستین بازنده خواهد بود و جز کینه ای که شاید برای سال‌ها در قلب مردم سوریه باقی خواهد ماند، حاصلی نخواهد داشت.»

دخالت حزب الله در سوریه خودکشی بود

این مرجع تقلید برجسته شیعه ادامه داد: «از حزب الله با پشتوانه جهادی که دارد، انتظار می‌رفت که عامل اصلاح و عامل تاثیر گذار در تنش‌های داخلی سوریه باشد نه اینکه بخشی از خود جنگ شود، زیرا با دخالت خود (در سوریه) نقش موثری را که باید در روند اصلاح و آشتی در شرایط جنگی میان برادران ایفا می کرد، ملغی ساخت. به طور طبیعی حزب الله با دخالت خود در سوریه، جز زیان و ارائه تصویری بد از خود، حاصلی به دست نیآورد .»

او تاکید کرد: «دخالت حزب الله در سوریه شبیه یک عملیات انتحاری کور بود.»

حزب الله در چنین تصمیمی به ولی فقیه مراجعه می‌کند

علامه الامین درباره اینکه آیا دخالت حزب الله در سوریه با خواست ایران بوده یا خیر، گفت: «من معتقدم حزب الله نمی‌تواند تصمیمی به این حجم را بدون موافقت ایران بگیرد. از همین رو دخالت در چنین سطحی با خواست و رضایت رهبری ایران صورت گرفته است، و این مطلبی است که بار‌ها آن را اعلام کرده است. این حزب در مسائل بزرگ به خصوص مسائلی که در آنها مساله خون باشد، به ولایت فقیه مراجعه می‌کند.»

او کنار گذاشتن ایران از مذاکرات بین المللی صلح سوریه موسوم به ژنو۲ را نیز یکی از نتایج حضور حزب الله در سوریه دانست و اظهار داشت: «ایران نقشی را که می‌توانست ایفا کند، به دلیل حضور حزب الله در سوریه از دست داد. از همین رو حضور این کشور در کنفرانس ژنو منتفی شد با اینکه با توجه به جایگاه، توانایی‌ها و روابطش با گروه‌های مختلف در سوریه و جهان اسلام می‌توانست نقشی ایفا کند که طی آن ضمن نزدیک تر کردن دیدگاه‌ها، اصلاحاتی را که خواست مردم سوریه است محقق نماید؛ بی آنکه شاهد چنین مرحله ای از ویرانی و حمام خون باشیم .»

شیعیان مسئول اقدام‌های حزب الله نیستند

این مرجع شیعه لبنانی با تاکید بر اینکه نباید شیعیان را مسئول رفتارهای حزب الله دانست، گفت: «نباید مسئولیت این دخالت حزب الله در سوریه یا سیاست‌های این حزب و همپیمانانش را بر طایفه شیعی تحمیل کرد. حزب الله برای ورود به سوریه نظر شیعیان را جویا نشده است . خود به تنهایی تصمیم گرفت و در میان شیعیان کسی نیست که بتواند جلوی اجرای چنین تصمیمی از سوی حزب الله را بگیرد. دولت لبنان با تمام امکاناتش نمی‌تواند مانع رفتن حزب الله به سوریه شود.»

او افزود: «حزب الله تنها نماینده دیدگاه و نظر حزبی خود است که نمی‌توان آن را به همه شیعیان عمومیت داد.»

انفجارهای لبنان جنون درندگان است

علامه الامین، به انفجارهای اخیر در لبنان هم اشاره کرد و اظهار داشت: «باید کشتن بی‌گناهان را هرجا که باشد محکوم کنیم، چه در سوریه چه در لبنان یا هرجای دیگر جهان. هدف قرار دادن بی‌گناهان محکوم و غیر قابل قبول است.»

او افزود: « انفجارهای اخیر لبنان، جنون درندگان است و نه جنون آدمی زاد. حزب الله اکنون هزینه نمی‌دهد بلکه بی‌گناهان هزینه می‌دهند. نباید چنین هزینه ای را بر بی‌گناهان تحمیل کرد.»

او خاطرنشان کرد: «بدون شک حضور حزب الله در سوریه لبنان را به یکی از میدان‌های تنش تبدیل کرده است. لبنان از میدان تنش در سوریه و پیامدهای آن به دور بود. اما دخالت حزب الله و گروه‌های دیگر لبنانی‌ در جنگ سوریه، تنش را به لبنان کشاند. آنچه که می‌تواند لبنان را در امان نگهدارد، گسترش حاکمیت دولت لبنان بر تمام سرزمین‌ این کشور و کنترل مرز‌هایش است، به گونه‌ای که مانع از ورود و خروج اسلحه و افراد مسلح به لبنان شود.»

حزب الله از سوریه خارج شود

این مرجع شیعه لبنانی ابراز عقیده کرد که حزب الله در هر صورت بازنده است، چه بشار اسد در قدرت بماند چه نماند.

او ادامه داد: «حزب الله بازنده است و برای کاستن از خسارت‌ها خود باید از سوریه خارج شود. شاید سخن هفته گذشته وزیر امور خارجه ایران مبنی بر اینکه حزب الله خود برای رفتن به سوریه تصمیم گرفته است، اشاره ای به این مساله باشد که ایران دیگر از ادامه حضور حزب الله در سوریه حمایت نمی‌کند.»

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران روز شنبه گذشته در کنفرانس امنیتی مونیخ گفت که حزب الله برای حضور در سوریه با ایران مشورت نکرده و خود برای این اقدام تصمیم گرفته است. او همچنین افزود که خواهان خروج همه گروه‌های مسلح خارجی از سوریه است.