.
.
.

المعلم: ائتلاف ملی کسی را نمایندگی نمی‌کند... مخالفان میانه رو در سوریه نداریم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ولید المعلم وزیر امور خارجه سوریه در پایان مذاکرات صلح ژنو گفت که ائتلاف ملی اپوزیسیون، کسی را در سوریه نمایندگی نمی‌کند، بنابراین نمی‌تواند شریکی در روند سیاسی برای پایان بحران باشد.

المعلم جمعه ۱۱ بهمن پس از پایان ۸ روز مذاکره میان نمایندگان دولت و اپوزیسیون سوریه، «جدی نبودن» طرف دوم، «تهدید آن برای به بن بست کشاند مذاکرات» و «نابختگی سیاسی»‌اش را، دلیل بی‌نتیجه ماندن مذاکرات ژنو عنوان کرد.

او گفت: «گویا می‌خواهند ما یک ساعته بیایم و همه چیز را به آن‌ها بدهیم و برویم. این ناپختگی سیاسی است.»

المعلم، «جو بسیاری» متنشجی که به گفته او ایالات متحده با دخالت علنی در مذاکرات و مسیر دادن به نمایندگان ائتلاف ملی اپوزیسیون ایجاد کرده است، دلیل دیگر بی‌نتیجه بودن مذاکرات قلمداد کرد.

وزیر امور خارجه سوریه گفت که نمایندگان دولت با "دید باز" به ژنو آمدند و با مذاکره بر سر همه چیز، موافقت کردند اما گویا طرف دوم، بیانیه ژنو۱ را نخوانده و تنها بر روی یک بند آن تاکید دارد.

در کنفرانس بین المللی ژنو ۱ که در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شد، بر سر تشکیل دولت یا شورای حاکمیت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد.

خروج ارتش از شهر‌ها، خروج نیروهای مسلح خارجی از سوریه، پایان کمک تسلیحاتی به طرف‌های درگیر در سوریه، آزادی زندانیان و رساندن کمک‌های انسانی به نیازمندان، از دیگر توافقات ژنو۱ است.

المعلم افزود: «به ابراهیمی گفته بودم که بهتر است در مسیری قدم برداریم که سوری‌ها بر آن اختلاف نظر ندارند تا زمینه مشترکی برای پیشروی در مذاکرات فراهم شود.»

او ادامه داد: «به همین منظور طرحی سیاسی ارائه دادیم که بر وحدت، یکپارچکی و امنیت سوریه تاکید دارد و چهره‌ای دموکرات و کثرت گرا از سوریه ارائه می‌دهد، و در پی سوریه‌ای باشد که در آن به آزادی اندیشه احترام گذاشته می‌شود و دخالت مستقیم یا غیر مستقیم خارجی را نمی‌پذیرد.»

به گفته المعلم: «متاسفانه این طرح پذیرفته نشد و گفته شد که مخالف توافقات ژنو۱ است.»

وزیر امور خارجه سوریه افزود که کنگره آمریکا در این میان کمک تسلیحاتی به «مخالفان میانه رو» را تصویب کرد، گویا که تصویب کنندگان این طرح، بر روی کره ماه زندگی می‌کنند.

او افزود: «در سوریه مخالفان مسلح میانه رو وجود ندارند، بلکه گروه‌های تروریستی همچون داعش، النصره و جبهه اسلامی وجود دارد. اگر آمریکا معتقد است که این‌ها میانه رو هستند، پس به آنها تبریک می‌گوییم.»

او گفت که دولت سوریه خواستار صدور بیانیه‌ای در محکومیت این اقدام آمریکا شد اما این درخواست پذیرفته نشد.

المعلم خاطرنشان کرد: «پیش از پایان این هفته خواستار ایجاد زمینه‌ای مشترک شدیم که هر شهروند عاقلی با آن موافق است. همچون محکومیت تروریسم و مبارزه با آن، اما متاسفانه طرف مقابل نپذیرفت.»

او گفت، اینجا این سوال مطرح می‌شود که «آیا این‌ها سوری هستند؟ آیا می‌توانند شریکی در آینده سوریه باشند؟»

او افزود: «ما به ژنو آمدیم در حالی که خواسته‌های مردم سوریه را به همراه خود آورده ایم که مبارزه با تروریسم در مقدمه آن است.»

به گفته المعلم، گویا طرف مقابل از آنچه که در سوریه می‌گذرد نا‌آگاه است و همچنین بیانیه کنفرانس ژنو۱ را نخوانده که ابتدا بر مبارزه با تروریسم و امنیت تاکید دارد و سپس به راه حل سیاسی بحران می‌پردازد.

او افزود: «متاسفانه نه ایالات متحده و نه شرکایش با مساله مبارزه با تروریسم موافقت نکردند و در این راه سنگ اندزی کردند.»

المعلم ادمه داد: «به ابراهیمی گفتم که سخت است آینده سوریه را با مجموعه کوچکی که می‌گوید اپوزیسیون است رقم زد. اپوزیسیون ملی در سوریه وجود دارد، چرا به کنفرانس دعوت نشده است؟ که ابراهیمی گفت این وظیفه آمریکا و روسیه است.»

او همچنین تاکید کرد که در ژنو۱ بر خلاف گفته‌های ائتلاف ملی اپوزیسیون، درباره مساله ریاست جمهوری هیچ صحبتی به میان نیامده و علاوه بر آن، این تنها خود سوری‌ها هستند که رهبری خود را از راه صندوق‌های رای انتخاب می‌کنند.

المعلم افزود، این‌ها که می‌گویند نماینده اپوزیسیون هستند، به رقه یا حمص بروند ببینند چه بلایی سر آن‌ها خواهد آمد.

به گفته او، این افراد به خواسته‌های مردم سوریه هیچ توجهی ندارند و تنها بر مساله تشکیل دولت انتقالی تاکید دارند که تفسیرهای مختلفی دارد و بر سر آن میان آمریکا و روسیه هم اختلاف است.

وزیر امور خارجه سوریه همچنین گفت که در سوریه دولت وجود دارد و در بیانیه ژنو۱، از مشارکت سه طرف دولت، اپوزیسیون و جامعه مدنی در دولت انتقالی سخن گفته شده است اما سوال این است که «چه کسی نماینده اپوزیسیون خواهد بود؟»

المعلم دعوت نشدن ایران به کنفرانس را اشتباه بزرگی دانست چرا که به معنی نادیده گرفتن نقش این کشور در منطقه است.

او همچنین از حضور حزب الله لبنان در سوریه دفاع کرد و گفت این حزب تروریست نیست و نیرو‌هایش برای دفاع از لبنان در سوریه می‌جنگند.