فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • کاهش شدید قاچاق مواد مخدر به اسرائیل با بسته شدن گذرگاه‌های مصر

  در پی فعالیت اسلامگرایان تندرو در شبه جزیره سینا مرزها بسته شده است

  منبع: دبی- العربیه.نت فارسی

  اقدامات شدید امنیتی اسرائیل در مرز مصر، کار قاچاقچیان را مشکل کرده و قیمت حشیش و علف را در این کشور بشدت افزایش داده است.

  کوره راههای کوهستانی در منطقه مرزی جنوب صحرای سینای مصر در میان قاچاقچیان، که از آنها برای بردن مواد، زنان و مهاجران آفریقایی استفاده می کنند، بسیار پرطرفدار بود.

  اما با افزایش خشونتهای شبه نظامیان اسلامگرا در سینا، اسرائیل از سال 2011 اقدام به تقویت خط مرزی با حفاظهای 5 متری، وسایل دیدهبانی پیشرفته، و نیروهای ویژه نظامی کرده که نان قاچاقچیان را آجر نموده است.

  با بسته شدن آخرین باریکه ها در خط مرزی، عرضه مواد مخدر در اسرائیل هم کاهش یافته و قیمت آن بالا کشیده است.

  یک مقام ارشد نظامی روز 30 ژانویه به خبرگزاری رویترزگفت: "ما ضربه سختی به قاچاقچیان زدیم. همین هفته بیش از 100 کیلو حشیش را ضبط کردیم. میلیونها شٌکل (واحد پول اسرائیل) می ارزد."

  تا آنجا که به نیروهای نظامی اسرائیل مربوط می شود، هر خللی که در خط مرزی ایجاد شود، می تواند به حمله احتمالی شبه نظامیان منجر شود، و به همین دلیل آنها گاهی خود را در کنار پلیس و در مقابله با تبهکاران می بینند.

  این افسر اسرائیلی گفت که بادیه نشینان سینا از راههای بسیار قدیمی در این منطقه اطلاع دارند.

  "آنها بخوبی با منطقه آشنا هستند. آنها حرکات ما را رصد می کنند و حواسشان جمع است. آنها کارشان را بلدند، اما ما هم در بزنگاهها منتظر آنها هستیم و دستگیرشان می کنیم."

  ناآرامیهای خاورمیانه بر مسیرهای حمل مواد مخدر به سوی شمال و به داخل اسرائیل تاثیر گذشته است. لبنان هر روز بیشتر درگیر جنگ داخلی سوریه می شود و خشونت در این منطقه ترافیک مواد مخدر از مناطق مرزی را دشوار کرده است.

  مصرف حشیش و علف، اگرچه در اسرائیل ممنوع است، اما در شهرها کاملا رواج دارد. بر اساس آمارهای سازمان ملل متحد 9 درصد اسرائیلی ها علف می کشند.

  این افراد اکنون باید بین دو برابر تا سه برابر بیشتر از سه سال پیش که بهار عربی آغاز شد بپردازند.

  یک اسرائیلی که هر روز علف می کشد، به رویترز گفت: "همین الان برای یک بسته 100 گرمی علف 5200 شکل (1489 دلار) پول دادم. سه سال پیش این بسته 2000 شکل بود."

  با بسته شدن مرز مصر، اکنون این مرزهای شرقی اسرائیل با کشور اردن است که راه جدید عبور مواد مخدر شده است.

  به گفته پلیس، برای جوابگویی به تقاضای بازار، کاشت علف در داخل اسرائیل و در خانه های مردم هم افزایش یافته است، و به روایتی کیفیت محصول آن بسیار بالاتر از نوع قاچاق آن هم هست. تا نظر علفی ها چه باشد؟

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران