.
.
.

نتانیاهو: توافقنامه ژنو تنها 6هفته برنامه اتمی ایران را متوقف می کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل می‌گوید که توافقنامه موقت اتمی میان تهران و گروه ۱+۵، تنها حدود ۶ هفته برنامه هسته‌ای ایران را متوقف می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نتانیاهو همچنین ایران را به استفاده از کاهش فشار‌ها به منظور به روز رسانی توانایی فنی خود برای ساخت بمب اتمی متهم کرد.

ایران از حدود دو هفته پیش، اجرای توافقنامه اتمی را که نوامبر گذشته با گروه ۱+۵ منعقد کرد، آغاز نمود. بنا بر این توافقنامه، در برابر تعلیق بخشی از فعالیت‌های اتمی ایران، تحریم‌های بین المللی اعمال شده علیه این کشور کاهش می‌یابد.

نتانیاهو از ابتدا این توافق را محکوم کرد چرا که به گفته او هم تحریم‌های اعمال شده علیه ایران را کاهش می‌دهد و هم برای این کشور امکان حفظ توان ساخت بمب اتمی را تضمین می‌کند.

نتانیاهو که چهارشنبه ۲۸ ژانویه در کنفرانسی امنیتی در تل آویو سخن می‌گفت، اظهار داشت: «معتقدیم که توافقنامه فعالیت‌های اتمی ایران را تنها ۶ هفته از جایی که پیش از این در آن قرار داشت، دور می‌کند، نه بیشتر.»

او افزود: «از همین رو چالش اصلی توافقی دائم است که در صورت محقق شدن باید ایران را به طور کامل از دستیابی به توانای‌های اتمی، بازدارد.»

ارزیابی‌های نتانیاهو با ارزیابی‌های کار‌شناسان غربی در خصوص توانایی هسته‌ای ایران، متفاوت است.

اسرائیل بار‌ها تهدید کرده است که در صورت نزدیک شدن ایران به ساخت جنگ افزارهای هسته‌ای، علیه این کشور دست به اقدام نظامی خواهد زد

بسیاری از ناظران معتقدند که اسرائیل، تنها قدرت اتمی در خارمیانه است که جنگ افزارهای هسته‌ای در اختیار دارد.