.
.
.

توافق آمریکا و روسیه بر سر افزایش فشار بر دولت و مخالفان سوری در مذاکرات

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

خبرگزاری دولتی روسیه به نقل از منابع دپیلماتیک گزارش داد که دیپلمات‌های روسیه و آمریکا چهارشنبه ۹ بهمن بر سر افزایش فشار‌ها بر دو هیئت نمایندگی دولت و اپوزیسیون سوریه در مذاکرات ژنو به توافق رسیدند.

بنا بر این گزارش، در توافقنامه واشینگتن و مسکو آمده است: «توافق کردیم که ابتدا و پیش از هر چیزی، همکاری میان خود را افزایش دهیم و سپس فشار را بر دو طرف افزایش دهیم تا برای دستیابی به توافق، فعالیت بیشتری از خود نشان دهند.»

دولت و ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه مذاکراتی را بنا بر توافقی میان آمریکا و روسیه آغاز کرده‌اند. این مذاکرات سخت و پیچیده است و هنوز به توافق ملموسی دست نیافته است.

اما تا کنون به نظر می‌رسد توافق آمریکا و روسیه با افزایش فشار بر دو طرف مذاکره، باعث پیشرفت‌هایی در گفت‌و‌گو‌ها شده است.

نمایندگان دولت سوریه در مذاکرات ژنو اعلام کردند که گفت‌و‌گو بر سر توافقات ژنو۱ را به صورت «ماده به ماده» پذیرفته‌اند، لؤی الصافی سخنگوی ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه با تایید این سخنان، این رخداد را پیشرفتی در مذاکرات دانست.

در کنفرانس ژنو۱ که سال ۲۰۱۲ برگزار شد، طرف‌های بین المللی بر سر گام‌هایی برای پایان دادن به بحران سوریه توافق کردند که تشکیل دولت یا شورای حاکمیت با اختیارات کامل، از جمله آن است.