.
.
.

تلاش آمریکا و روسیه برای نجات محاصره شدگان در حمص

سفیر آمریکا در دمشق محاصره حمص را جنایتی علیه بشریت دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالی که یک روز از متوقف شدن مذاکرات ژنو 2 میان هیئت نمایندگی مخالفان سوریه و نمایندگان رژیم اسد می گذرد، تلاش های بین المللی برای نجات مردم محاصره شده شهر حمص همچنان ادامه دارد.

به گزارش تلویزیون العربیه به نقل از منابع مخالفان سوری طی 24 ساعت گذشته ایالات متحده و روسیه به طور مشترک فشارهای خود علیه رژیم اسد به منظور باز کردن راه برای رساندن کمک های غذایی و دارویی به مناطق حمص علیه رژیم اسد افزایش دادند.

روز گدشته بر اثر اتهامات رد و بدل شده میان نمایندگان مخالفان سوری و تیم مذاکره کننده دولت سوریه مذاکرات به طور موقت متوقف شد.

هنگام مذاکرات هیئت نمایندگی اسد ایالات متحده آمریکا را به حمایت مالی و نظامی از "تروریست" ها متهم کرد.

از سوی دیگر مخالفان اسد نیز هیئت نمایندگی سوریه را به طفره رفتن از موضوع اصلی مذاکره که شامل اعلام آتش بس، آزادی زندانیان سیاسی و انتقال مسالمت آمیز قدرت در سوریه است، متهم کردند.

در همین حال اخضر ابراهیمی نماینده سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب که ریاست این دور از گفت وگوها را به عهده دارد روند مذاکرات را خوب توصیف کرد اما در عین حال تاکید کرد که هنوز برای ارسال کمک به مردم حمص راه حلی پیدا نشده است.

به دلیل اصرار هیئت مخالفان سوری در باره موضوع انتقال قدرت در سوریه، روز سه‌شنبه گفت وگو ها زودتر از روزهای پیش پایان یافت.

یکی از عمده ترین اختلافات میان هیئت نمایندگی مخالفان سوری با هیئت نمایندگی رژیم سوری مسئله نقش بشار اسد در حکومت انتقالی است.

مخالفان از نمایندگان دولت سوریه می‌خواستند تا بحث درباره انتقال قدرت انجام شود و همین منجر به تمام شدن زودهنگام مذاکرات در روز سه شنبه شد.

سخنگوی مخالفان گفت که آنها می‌خواهند به دولتی‌ها وقت بیشتری بدهند تا به راه حلی برای انتقال قدرت برسند.

در همین حال رابرت فورد، سفیر ایالات متحده دن در دمشق، کارشکنی رژیم اسد در زمینه تحویل کمک های انسان دوستانه به شهرهای محاصره شده در استان حمص را به شدت محکوم کرد.

سفیر آمریکا در دمشق روز چهارشنبه درمصاحبه با کانال تلویزیونی "اورینت" گفت:" ممانعت رژیم اسد از رسیدن کمک های انسانی و مواد غذایی به مناطق محاصره شده حمص یک جنایت علیه بشریت به شمار می رود.

وی افزود:" آمریکا و روسیه با هماهنگی سازمان ملل متحد به زودی کمک های انساندوستانه که شامل دارو و مواد غذایی می شود وارد مناطق محاصره شده خواهد شد.

این در حالی است که فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، گفته است که محاصره در حمص علیه "تروریست ها" انجام گرفته است.

وی افزود:" امیدوارم کمک ها غذایی در حمص به دست "تروریست ها" نرسد. از مسئولان سازمان ملل می خواهیم به ما تضمن دهند که این کمک ها به گروه های مسلح "تروریستی" داخل حمص نرسد بلکه به کودکان و زنان داده شود".