.
.
.

شورای عالی نیروهای مسلح مصر با نامزدی سیسی در انتخابات ریاست جمهوری موافقت کرد

در جلسه شورای عالی ارتش مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شورای عالی نیروهای مسلح مصر در بیانیه‌ای اعلام کرد که با نامزدی عبد الفتاح السیسی رئیس این شورا در انتخابات ریاست جمهوری موافقت است.

این بیانیه ساعاتی پس از برگزاری جلسه شورای عالی نیروهای مسلح مصر از تلویزیون دولتی این کشور قرائت شد.

در این بیانیه آمده است که در جلسه یاد شده، اقدامات سیسی در بالا بردن توان نیروهای مسلح از زمان ریاستش در شورا مورد بحث و بررسی قرار گرفت و از آن تمجید شد.

شورای عالی نیروهای مسلح مصر، نامزدی سیسی در انتخابات ریاست جمهوری را «خواستی ملی» عنوان کرد و عمل به آن را یک «وظیفه» و «مسئولیت» دانست.

این بیانیه همچنین عزم سیسی برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را، عمل به خواست ملی دانست و آن را یک «تکلیف» توصیف کرد.

بیانیه شورای عالی نیروهای مسلح مصر اعلام کرد که از نظر این شورا، سیسی مخیر است که خود بر پایه وجدان خود و خواست مردم تصمیم بگیرد.

این بیانیه یادآور شده است که در ‌‌نهایت، این اراده مردم است که از راه صندوق‌های رای، تعیین کننده خواهد بود.

بیانیه شورای عالی نیروهای مسلح مصر ساعاتی پس از آن صادر شد که عدلی منصور رئیس جمهوری موقت، رتبه سیسی را به ارتشبدی ارتقا داد که عالیترین رتبه نظامی در مصر است.

اما به هر حال سیسی در صورت نامزدی مجبور خواهد بود که از ریاست شورای عالی نیروهای مسلح و فرماندهی ارتش، استعفا دهد.

شنبه گذشته جشن‌های سالروز انقلاب سه سال پیش مصر، به تجمعی صد‌ها هزار نفره در اعلام حمایت از سیسی تبدیل شد.

ارتش مصر حدود ۶ ماه پیش محمد مرسی را پس از چند روز تظاهرات مخالفانش با خواست استعفای او، از مقام ریاست جمهوری برکنار و عمل به قانون اساسی را تعلیق کرد.

هفته پیش همه پرسی قانون اساسی جدید مصر برگزار شد. برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی گام‌های بعدی برای طی شدن دوره انتقالی است.