.
.
.

رژیم اسد با خروج زنان و کودکان از حمص موافقت کرد

تداوم اختلاف دو طرف درگیر بر سر مسائل کلید

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخضر ابراهیمی، میانجی سازمان ملل متحد، در دومین روز گفتگوهای رو در روی رژیم بشار اسد و مخالفان در کنفرانس ژنو2، گفت رژیم اسد با خروج زنان و کودکان از شهر محاصره شده حمص موافقت کرد.

هیاتهای نمایندگی رژیم سوریه و مخالفان روز یکشنبه 26 ژانویه 2014، همچنین در باره آزادسازی زندانیان و امکان دسترسی کاروانهای امدادی با یکدیگر گفتگو کردند. اخضر ابراهیمی تاکید کرد که این گفتگوها روندی کند دارد، ولی او ابراز امیدواری کرد که این روند منجر به گفتگوها در باره موضوع اساسی آینده سیاسی سوریه و ریاست جمهوری بشار اسد در روز دوشنبه شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، شهر حمص موقعیتی استراتژیک در مرکز سوریه دارد و یکی از جبهه های کلیدی جنگ داخلی این کشور است. نیروهای اسد در انتهای سال گذشته میلادی مناطق اطراف شهر حمص را بازپس گرفتند، و نیروهای مخالف به همراه هزاران غیرنظامی را در مرکز این شهر محاصره کردند.

فیصل مقداد، معاون وزیر امور خارجه سوریه، در انتهای نشست روز یکشنبه به خبرنگاران گفت که دولت سوریه به زنان و کودکان اجازه می دهد تا مرکز شهر حمص را ترک کنند. اخضر ابراهیمی، میانجی سازمان ملل متحد، گفت که از نظر او آنها آزادند که فورا از حمص خارج شوند.

مقداد گفت: "اگر نیروهای مخالف در شهر حمص به زنان و کودکان اجازه دهند تا این شهر را ترک کنند، ما نیز راه را برای آنها باز خواهیم کرد."

" ما با توافق با سازمان ملل متحد، آماده ایم تا به کمکهای انساندوستانه اجازه ورود به شهر را بدهیم."

این در حالی است که به گزارش رویترز، نیروهای مخالف در حمص خواهان پایان دادن به محاصره کامل شهرهستند و با هرگونه آتش بس محدود مخالفند.

گفتگوهای دوجانبه روز شنبه با میانجیگری ابراهیمی آغاز شد و روز یکشنبه هم او با هر یک از طرفین گفتگوهای خود را ادامه داد.

او ابراز امیدواری کرد در نشست روز دوشنبه دو طرف به بحث در باره طرح سازمان ملل برای دولت انتقالی در سوریه بپردازند.

هنوز هیچ نشانه ای از نرم شدن موضع دو طرف در باره موضوع کلیدی خروج بشار اسد از قدرت بچشم نمی خورد. مخالفان و کشورهای غربی و عرب حامی آنها 18 ماه پیش در کنفرانس ژنو1 از یک دولت انتقالی بدون حضور بشار اسد حمایت کرده بودند.