.
.
.

ابراهیمی: پیشرفتی در مذاکرات دولت و اپوزیسیون سوریه حاصل نشده است

پس از چندین دور مذاکره

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اخضر ابرهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه اعلام کرد هیچ پیشرفتی در مذاکرات هیئت‌های نمایندگی دولت و اپوزیسیون سوریه، صورت نگرفته است.

ابراهیمی شامگاه دوشنبه ۷ بهمن در کنفرانسی خبری در پایان سومین روز مذاکرات مستقیم میان دو طرف گفت که به نظر می‌رسد که طرفین، آمادی ادامه گفت‌و‌گو‌ها را دارند اما نمی‌توان انتظار معجزه داشت.

ابراهیمی که وظیفه میانجی‌گری در مذاکرات ژنو را بر عهده دارد، افزود که سه شنبه بر سر، سرفصل‌های توافقات کنفرانس ژنو۱ آغاز خواهد شد.

او تاکید کرد که بحث تشکیل دولت انتقالی در سوریه، یکی از این سر فصل‌ها و پیچده‌ترین توافقات کنفرانس ژنو۱ است که به طور حتم نخستین مساله مطرح شده نخواهد بود.

اشاره ابراهیمی به کنفرانسی بین المللی است که سال ۲۰۱۲ در ژنو برگزار شد و توافقات آن به تصویب شورای امنیت سازمان ملل متحد رسید.

ابراهیمی گفت هنوز هیچ توافقی بر سر آتش بس یا کاهش درگیری‌ها در سوریه حاصل نشده است.

او افزود که دولت سوریه بر خلاف توافق‌هایی که روز یکشنبه صورت گرفت، همچنان اجازه ورود کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده در حمص و خروج زنان و کودکان را از این مناطق نداده است.

فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در مسائل سوریه، به شدت از دو طرف مذاکرات به دلیل اظهارنظرهای مبالغه آمیزشان در رسانه‌ها، انتقاد کرد و از آن‌ها خواست به محرمانه بودن گفت‌و‌گو‌ها پایبند باشند.

او با بیان اینکه در پی «پایان دادن به جنگ ظالمانه علیه مردم سوریه» است، از طرفین خواست کمی نرمش به خرج داده و به فکر مردم کشورشان باشند.

مذاکرات روز دوشنبه قرار بود به آغاز گفت‌و‌گو‌ها بر سر تشکیل دولت یا شورای حکومتی انتقالی با اختیارات کامل در سوریه، اختصاص یابد اما به نظر می‌رسد، نمایندگان دولت اسد، همچنان با مطرح شدن این بحث، مخالفت می‌کنند.

هیئت نمایندگی دولت سوریه در مذاکرات دوشنبه طرحی را ارائه داد که در آن چارچوب‌های کلی خود را برای مذاکره مشخص کرده اما هیچ اشاره‌ای به تشکیل دولت انتقالی نمی‌کند.

به گزارش خبرگزاری دولتی سوریه، در این طرح، بر یکپارچکی سوریه و باز پس گرفتن زمین‌های تصرف شده توسط کسانی که «تروریست» نامیده می‌شود، تاکید شده است.

این طرح همچنین با هرگونه دخالت خارجی در امور داخلی سوریه به صورت مستقیم یا غیر مستقیم اعلام مخالفت کرده است.

در این طرح تاکید شده است که این تنها مردم سوریه هستند که می‌توانند آینده کشور خود را از راه صندوق‌های رای تعیین کرده و نظام سیاسی خود را انتخاب کنند.

هیئت نمایندگی دولت سوریه در طرح خود، بر ضرورت مبارزه با «تروریسم، افراطی‌گری و گروه‌های تکفیری» تاکید کرده و از کشور‌ها خواسته است دست از حمایت از گروه‌هایی که تروریست نامیده، بردارند.

در مقابل هادی البحره مذاکره کننده ارشد ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه در ژنو در کنفرانسی خبری، با رد طرح هیئت نمایندگی دولت گفت که این طرح پایه مذاکرات را که‌‌‌ همان تشکیل دولت انتقالی است، نادیده گرفته است.

لؤی الصافی سخنگوی ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه نیز دولت سوریه را به جدی نبودن در مذاکرات متهم کرد.

به گفته الصافی، دیپلمات‌های اصلی دولت سوریه در ژنو در مذاکرات حاضر نمی‌شوند بلکه افرادی با رده‌های پایین‌تر را به سالن گفت‌و‌گو‌ها می‌فرستند.

میانجی گران بین المللی همواره تاکید دارند که مذاکرات میان دولت و اپوزیسیون سوریه بر محور توافقات کنفرانس ژنو۱ صورت می‌گیرد.

در کنفرانس بین المللی ژنو ۱ که در سال ۲۰۱۲ میلادی برگزار شد، بر سر تشکیل دولت یا شورای حاکمیت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد.

خروج ارتش از شهر‌ها، خروج نیروهای مسلح خارجی از سوریه، پایان کمک تسلیحاتی به طرف‌های درگیر در سوریه، آزادی زندانیان و رساندن کمک‌های انسانی به نیازمندان، از دیگر توافقات ژنو۱ است.