.
.
.

کشته شدن 29 معترض مصری همزمان با تجمع ده‌ها هزار نفر در حمایت از ارتش

جشن‌های سالگرد انقلاب مصر به تظاهرات حمایت از سیسی تبدیل شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روز شنبه و در جریان درگیری‌ها میان هواداران گروه اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی، بنا بر اعلام منابع پزشکی مصر، دستکم 29 نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

این در حالی است که ده‌ها هزار نفر در سالگرد انقلاب سه سال پیش در مصر علیه نظام محمد حسنی مبارک، به خیابان‌ها آمدند و ضمن جشن و پایکوبی، حمایت خود را از ارتش اعلام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، نیروهای امنیتی برای متفرق کردن تظاهر کنندگان هوادار اخوان المسلمین که قصد رسیدن به میدان تحریر را داشتند، اقدام به شلیک گاز اشک آور کردند.

در حالی که نیروهای پلیس مصر سعی در آرام کردن خیابان‌ها را داشتند، خودرویی بمب گذاری شده، نزدیک پایگاه نیروهای امنیتی در شهر سوئز واقع در شرق قاهره منفجر شد.

وزارت بهداشت مصر اعلام کرد که این انفجار «تروریستی» به زخمی شدن 9 نفر انجامید.

انفجار که در پی آن صدای شلیک گلوله شنیده شد، نشان از آن دارد که حکومت مصر باید جنگی طولانی مدت را با اسلامگرایان تندرو اداره کند.

اما به نظر می‌رسد خشونت‌های رو به اوج، پایگاه مردمی عبد الفتاح السیسی فرمانده کل نیروهای مسلح مصر را متزلزل نکرده است.

به جای برگزاری جشن و سرور به مناسبت سالروز انقلاب سه سال پیش در مصر، ده‌ها هزار نفر در میدان تحریر قاهره، برای اعلام حمایت از سیسی، گردهم آمدند.

گروه ارکستر سمفونیک در میدان تحریر اقدام به نواختن مارش نظامی کرد. در حالی که دست فروش‌ها، تی شرت‌هایی که بر روی آن‌ها تصاویر عبد الفتاح السیسی چاپ شده است، به تجمع کنندگان می‌فروختند.

در میان تجمع کنندگان، پلاکاردهای بزرگی مشاهده می‌شد که علاوه بر شعار‌ها، تصاویر بزرگ سیسی را حمل می‌کردند.

این میزان تایید سیسی نشان از آن دارد که بسیاری از مصری‌ها به دنبال حضور شخصیتی نظامی و قاطع هستند تا ثبات را به مصر باز گرداند.

با این وجود، نشانه‌ای از پایان خشونت‌ها در خیابان‌های مصر به چشم نمی‌خورد. تلویزیون دولتی مصر گزارش داد که روز شنبه، دستکم 29 نفر در جریان درگیری‌های هواداران اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی، کشته شدند. این در حالی است که رسانه‌های وابسته به اخوان المسلمین از کشته شدن دستکم 50 نفر و زخمی شدن صد‌ها نفر دیگر خبر می‌دهند.

در مناطقی در نزدیکی میدان تحریر، نیروهای امنیتی اقدام به شلیک گاز اشک آور برای متفرق کردن معترضان هوادار اخوان المسلمین کردند.

خودروهای زرهی ارتش و نیروهای امنیتی در اطراف میدان تحریر مستقر شده بودند و تجمع کنندگان باید از زیر گیت‌های فلز یاب عبور می‌کردند.

ارتش مصر حدود 6 ماه پیش، محمد مرسی از رهبران گروه اخوان المسلمین را پس از چند روز تظاهرات میلیونی مخالفانش با خواست استعفای او، از مقام ریاست جمهوری برکنار کرد. هواداران مرسی این اقدام ارتش را «کودتا» می‌دانند و بر ادامه اعتراض خود تاکید می‌کنند.

به احتمال زیاد سیسی نامزدی خود را در انتخابات ریاست جمهوری مصر اعلام کند که در این صورت انتظار می‌رود با اکثریتی قاطع، برنده انتخابات شود.

درگیری‌ها میان هواداران گروه اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی در مناطقی همچون خیابان هرم، محله مهندسی و شهرک 6 اکتبر در قاهره، و در برخی مناطق اسکندریه، جیزه و سوئز روی داد.