.
.
.

نخستین روز مذاکرات «مستقیم» دولت و اپوزیسیون سوریه بدون دستاوردی قابل ذکر

نظام اسد می‌گوید تشکیل هیئت حاکمه انتقالی را نمی‌پذیرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیئت‌های نمایندگی دولت و اپوزیسیون سوریه، شنبه 26 ژانویه برای نخستین بار از آغاز بحران این کشور در سه سال پیش که به کشته شدن بیش از 130 هزار نفر انجامیده، مذاکرات مستقیم خود را آغاز کردند.

بنا بر گزارش خبرگزاری‌ها، دو طرف در دو نوبت صبح و بعد از ظهر و جمعا به مدت سه ساعت در حضور اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب برای حل و فصل بحران سوریه، روبروی هم نشستند.

روز شنبه، مذاکرات بر احتمال دستیابی به توافقی انسانی به منظور اعتماد سازی میان طرفین متمرکز شد تا چه بسا اختلافات سیاسی دو طرف را کمرنگ‌تر کند.

ابراهیمی شامگاه شنبه در کنفرانسی خبری گفت که امیدوار است دولت سوریه با رسیدن کاروان‌های کمک‌های انسانی به مناطق محاصره شده تحت کنترل مخالفان در مرکز حمص موافقت کند.

او افزود: «دستاورد چندانی نداشتیم اما مذاکرات را ادامه خواهیم داد.»

دو هیئت دولت و اپوزیسیون سوریه، از دو در جداگانه وارد سالن مذاکرات شدند و از‌‌ همان در‌ها خارج شدند تا از هرگونه برخورد احتمالی جلوگیری شود.

ابراهیمی گفت که دو هیئت روبروی هم نشستند اما درخواست‌های خود را از طریق او مطرح کردند.

ابراهیمی افزود: «سیر مذاکرات متمدن این گونه است. سخنانت را خطاب به رئیس جلسه یا رئیس مجلس مطرح می‌کنی.»

او افزود که طرح‌هایش را در خصوص مذاکرات در هفته‌های آینده ارائه داده و تاکید کرد در ‌‌نهایت باید دو طرف بر اجرای توافقنامه کنفرانس ژنو 1 که ژوئن سال 2012 میلادی برگزار شد، متمرکز شوند.

در کنفرانس بین المللی ژنو1 که در سال 2012 میلادی برگزار شد، بر سر تشکیل دولت یا شورای حاکمیت انتقالی در سوریه با اختیارات کامل توافق شد.

خروج ارتش از شهر‌ها، خروج نیروهای مسلح خارجی از سوریه، پایان کمک تسلیحاتی به طرف‌های درگیر در سوریه، آزادی زندانیان و رساندن کمک‌های انسانی به نیازمندان، از دیگر توافقات ژنو1 است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، انس العبده عضو هیئت نمایندگی ائتلاف ملی اپوزیسیون سوریه گفت که اخضر ابرهیمی در جلسه مذاکرات تاکید کرد که گفت‌و‌گو‌ها بر محور توافقات کنفرانس ژنو1 صورت خواهد گرفت.

اما اعضای هیئت نمایندگی دولت بشار اسد می‌گویند که توافقات کنفرانس ژنو1 را به طور کلی قبول دارند ولی بند تشکیل دولت انتقالی را نمی‌پذیرند و آن را غیر مناسب می‌دانند.

عمران الزعبی وزیر اطلاع رسانی سوریه در جمع خبرنگاران گفت که دولتش به شدت با مساله تشکیل دولت انتقالی در سوریه مخالف است. او چنین اقدامی را به تشکیل شورای حاکمیت انتقالی عراق پس از سرنگونی نظام صدام حسین در پی حمله آمریکا و متحدانش به این کشور در سال 2003 میلادی تشبیه کرد.

الزعبی افزود: «سوریه کشوری است که سازمان‌های دولتی در آن پابرجا هستند و تشکیل دولت انتقالی هنگامی صورت می‌گیرد که کشور از هم فروپاشیده باشد و سازمانی در آن وجود نداشته باشد.»

در مقابل اپوزیسیون بر پذیرش تشکیل دولت انتقالی از سوی نمایندگان دولت اسد اصرار دارد. مخالفان اسد معتقدند که دوره حکومت او و خانواده‌اش در سوریه، به سر آمده است.

بشار اسد و اعضای دولتش می‌گویند که تنها سوری‌ها و از راه صندوق‌های رای گیری می‌توانند بگویند که چه کسی بر آن‌ها باید حکومت کند و انتخابات حدود 6 ماه دیگر، برگزار خواهد شد.

مذاکرات ژنو در حالی برگزار می‌شود که درگیری‌ها در سوریه ادامه دارد. دیده‌بان حقوق بشر سوریه از بمباران مناطقی در حمص و حومه جنوبی دمشق در روز شنبه توسط نیروهای هوایی ارتش دولتی خبر داده است که به کشته شدن دستکم 20 نفر انجامیده است.