.
.
.

دومین دور مذاکرات ژنو2 در باره حل بحران سوریه امروز آغاز می شود

در خواست اپوزیسیون: سوریه بدون اسد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پیش از آغاز مذاکرات امروزدر باره بحران سوریه، اپوزیسیون این کشور، درخواست های خود را برای پایان جنگ داخلی سوریه ارائه کرد. آنها خواهان یک دولت انتقالی بدون اسد شدند.

احمد جبرا سخنگوی ائتلاف ملی سوریه در حاشیه جلسه امروز به خبرنگاران در ژنو گفت: "ما خواهان سوریه ای بدون اسد هستیم".

وی افزود: "جامعه جهانی کاملا دریافته است که اسد نمی تواند در قدرت باقی بماند".

وی افزود: "ما به آینده ای بدون اسد در سوریه می نگریم. اسد و رژیمش دیگر به تاریخ پیوسته اند. هیچ کس نباید تردیدی داشته باشد که دوران این رژیم پایان نیافته است. این رژیم مرده است".

وی تاکید کرد: "مسکو، متحد اصلی اسد به ائتلاف ملی اطمینان داده است که دیگر از رژیم اسد حمایت نخواهد کرد".

هیئت رژیم اسد که دیروز با نمایندگان سازمان ملل گفتگو کرده بود، بدون اظهار نظری محل گفتگوها را ترک کرد. اما آنها پیش از این تاکید کرده بودند که اسد نمی رود.

جان کری وزیر امورخارجه آمریکا نیز گفت علایمی وجود ندارد نشان دهد که اسد خواهان کناره گیری از قدرت است، اما در عین حال وی تاکید کرد که اسد در آینده سوریه جایی نخواهد داشت.

کری به تلویزیون العربیه گفت: " این مردی است که مرتکب جرایم جنگی شده است، و هنوزمی خواهد به وی مانند یک حاکم مشروع نگاه شود و این غیر ممکن است".

کری افزود: " بعضی از مقامات رژیم اسد که دستان شان به خون آلوده نیست، می توانند در دولت انتقالی شرکت داشته باشند".

نیروهای درگیر جنگ داخلی سوریه برای اولین بار پس از آغاز قیام مردم این کشور در سال 2011 روبروی هم در یک اتاق نشستند.

الجبرا گفت مذاکرات سخت و طولانی خواهد بود و به همه جهات مسئله از جمله تشکیل یک دولت انتقالی نیز پرداخته خواهد شد.

وی تاکید کرد: "تشکیل دولت انتقالی اساس مذاکرات خواهد بود و این مهمترین درخواست ماست".

یک دیپلمات غربی توقعات از مذاکرات امروز را بسیار پایین دانست و گفت اهم تلاش بر این خواهد بود که طرف های مذاکره کننده سالن مذاکرات را ترک نکنند.

بیش از 130هزار سوری در جنگ سه ساله این کشور کشته شده اند. بیش از یک سوم از 22 میلیون مردم این کشور از خانه های خود رانده شده اند و نصف جمعیت کشور احتیاج به کمک های فوری هستند و هزاران سوری دیگر از ارتباط با جهان قطع شده اند.

مذاکرات اصلی به مدت یک هفته ادامه خواهد یافت و قرار است جلسه مذاکرات امروزجمعه 24-1-2014 درساعت دو بعد از ظهر به وقت دبی درمقر سازمان ملل در شهر ژنو سویس آغاز شود.

اخضر ابراهیمی فرستاده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب با دو طرف مذاکره کننده در یک اتاق جلسه خواهد داشت و برای آنها مسیر گفتگوها راتوضیح خواهد داد.

روسای دو هئیت های مذاکره کننده از طریق ابراهیمی گفتگو خواهند کرد نه مستقیم با همدیگر.

گفتگوها شکننده به نظر می رسد چون هر دو طرف تهدید کرده اند که اگر به خواسته های آنجا توجه نشود، از مذاکرات کنار خواهند کشید.
دولت سوریه اعلام کرده کناره گیری اسد را در بحث نخواهد گذاشت در صورتیکه اپوزیسیون می گوید هسته اصلی مذاکرات باید کنار گذاشتن اسد باشد.