.
.
.

سعودی: ایران واجد شرایط شرکت در مذاکرات صلح سوریه نیست

پس از دعوت ایران به این کنفرانس توسط دبیر کل سازمان ملل متحد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پادشاهی سعودی روز دوشنبه 20-1-2014 به دنبال دعوت بان کی مون، دبیر کل سازمان ملل متحد، از ایران برای شرکت در کنفرانس مذاکرات ژنو 2، گفت که ایران واجد شرایط شرکت در این کنفرانس نیست.

در بیانیه سعودی که در تلویزیون العربیه پخش شد آمده است: " ایران واجد شرایط شرکت نیست. هر طرفی که برای کنفرانس ژنو 2 در حل بحران سوریه دعوت می شود، باید حامی دولت انتقالی در این کشور باشد. ایران از حمایت دولت انتقالی خود داری کرده و نیروهای آن در کنار ارتش اسد می جنگند".

ائتلاف ملی سوریه روز یکشنبه به دنبال دعوت ایران به این کنفرانس توسط دبیر کل سازمان ملل، تهدید کرد که در آن شرکت نخواهد کرد.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل گفت ایران متعهد شده است که نقشی سازنده در این مذاکرات برای حل بحران سوریه داشته باشد. مذاکرات قرار است روز چهارشنبه آینده 22 ژانویه در شهر "مونتروی" سویس آغاز شود.

بیانیه بان کی مون برای دعوت ایران به کنفرانس باعث شد که ائتلاف ملی سوریه تهدید کند که از شرکت در این کنفرانس خودداری خواهد کرد. این ائتلاف تاکید کرده است تا زمانی که دعوت از ایران پس گرفته نشود در آن شرکت نخواهد کرد.

ائتلاف ملی سوریه روز شنبه تصمیم به شرکت در این کنفرانس گرفته بود.

آمریکا نیز از دبیرکل سازمان ملل خواست دعوت از ایران را تا زمانی که این کشور صریحا از یک دولت انتقالی در سوریه حمایت نکرده، پس بگیرد.

به دنبال بحث های زیاد در منطقه مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت اگر قید و شرطی برای این کشور قایل نشوند، در این کنفرانس شرکت خواهد کرد.

خانم افخم گفت: "بر اساس دعوت نامه رسمی ایران بدون پیش شرطی شرکت خواهد کرد".