.
.
.

جان کری: بشار اسد در آینده سوریه جایی نخواهد داشت

با اشاره بر ضرورت شکل گیری کنفرانس ژنو 2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه 17 ژانویه گفت بشار اسد در آینده سوریه هیچ نقشی نخواهد داشت.

جان کری رئیس هیئت کشورش در کنفرانس بین المللی صلح سوریه خواهد بود که قرار است هفته آینده در سوئیس با حضور دولت و مخالفان سوریه، برگزار شود.

سخنان کری در حالی ایراد می‌شود که گروه‌های مختلف سوریه برای تصمیم گیری بر سر حضور در کنفرانس بین المللی صلح، در ترکیه گردهم آمده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، کری که پس از گفت‌و‌گو با همتایان کانادیی و مکزیکی خود در کنفرانسی خبری در واشنگتن سخن می‌گفت، اظهار داشت: «ما برای حضور در ژنو و آغاز این روند خود را آماده می‌کنیم. معتقدم اگر اسد بر سر انتقال سیاسی قدرت گفت‌و‌گو نکند، بحران سوریه راه حل سیاسی نخواهد داشت. او اگر گمان کند بخشی از آینده خواهد بود، این اتفاق رخ نخواهد داد.»

او افزود: «گزینه‌های ما برای فشار بر بشار اسد، پایان نیافته است.»

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین بشار اسد را به تلاش برای گمراه کردن جامعه جهانی از راه پذیرش مشارکت در کنفرانس بین المللی صلح موسوم به کنفرانس ژنو2 متهم کرد. او تاکید کرد که جهان چنین اجازه‌ای به او نخواهد داد.

کری ادمه داد، اسد مدعی است که از سوریه در مقابل تروریست‌ها حمایت می‌کند اما این خود او است که از تروریست‌ها حمایت کرده و آن‌ها را وارد سوریه کرده است.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین به اسد هشدار داد که در صورت پایبند نبودن به تعهداتش، با عکس العمل شدید جامعه جهانی مواجه خواهد شد.

کری به کنفرانس ژنو 2، نیز پرداخت و باز هم تاکید کرد که این کنفرانس برپایه کنفرانس ژنو1 تشکیل می‌شود و مردم نیز می‌توانند به تظاهرات خود ادامه دهند.

وزیر امور خارجه آمریکا شامگاه پنجشنبه نیز در نطقی تلوزیونی گفته بود هدف از کنفرانس ژنو2، تشکیل دولتی انتقالی پریایه توافقات کنفرانس ژنو 1 است.

او افزود این بدان معنی است که هرکس در اداره مرحله انتقالی سوریه حضور داشته باشد، باید مورد توافق دولت و مخالفان باشد.