.
.
.

احتمال نامزدی سیسی در انتخابات ریاست جمهوری مصر افزایش یافت

پس از برگزاری همه پرسی قانون اساسی در این کشور

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رسانه‌های دولتی مصر پنجشنبه 16-1-2014 اعلام کردند که نتایج اولیه همه پرسی قانون اساسی جدید مصر، نشان از موافقت مطلق رای دهندگان مصری به پیش نویس این قانون دارد.

این نتیجه قابل پیشبینی، حمایتی جدید برای عبد الفتاح سیسی فرمانده کل نیروهای مسلح و وزیر دفاع مصر به شمار می‌آید که او را به اعلام نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری، نزدیکتر می‌کند.

همچنین می‌توان گفت که تصویب قانون اساسی جدید در همه پرسی، آغازی است برای مرحله جدید در مصر که در آن گام اول نقشه راه اعلام شده توسط ارتش پس از برکناری محمد مرسی از مقام ریاست جمهوری، برداشته می‌شود.

حدود 6 ماه پیش ارتش مصر محمد مرسی از رهبران گروه اخوان المسلمین را پس از چند روز تظاهرات میلیونی مخالفانش با خواست استعفای او از مقام ریاست جمهوری برکنار و قانون اساسی را تعلیق کرد. تدوین قانون اساسی جدید و برگزاری همه پرسی بر سر آن، نخستین گام در مرحله انتقالی اعلام شده است تا پس از آن انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی برگزار شود.

گمانه زنی‌ها با توجه به فضای سیاسی مصر حاکی از آن است که به احتمال زیاد، سیسی، یکی از نامزدهای قدرتمند انتخابات ریاست جمهوری باشد.

روزنامه دولتی الاهرام در شماره پنجشنبه خود نوشت که حدود 90 درصد از شرکت کنندگان در همه پرسی، به قانون اساسی جدید، رای مثبت دادند. این روزنامه افزوده است که بر پایه آمار اولیه، این قانون اساسی با «اکثریتی بی‌سابقه» به تصویب رسیده است.

قانون اساسی جدید، مورد تایید بسیاری از مصری‌هایی قرار گرفته است که برکناری مرسی توسط ارتش را تایید کردند. با توجه به سرکوب مخالفان یا به عبارتی، هوادران مرسی، هیچ فعالیت هماهنگ تاثیر گذاری برای مخالفت با قانون اساسی در همه پرسی، دیده نشد.

گروه اخوان المسلمین خواستار تحریم همه پرسی شد و آن را بخشی از «کودتا علیه مشروعیت» و در مسیر «احیای دولت پلیسی» دانست.
یک مسئول در وزارت کشور مصر به روزنامه الاهرام گفته است که نسبت مشارکت در همه پرسی، از ۵۵درصد، فرا‌تر رفت. این نخستین راگیری سراسری در مصر از زمان برکناری مرسی است.

مخالفان اخوان المسلمین نتیجه همه پرسی را نشانه‌ای از مشروعیت مردمی برکناری مرسی به شمار می‌آورند. روزنامه الیوم السابع در تیتر نخست شماره روز پنجشنبه خود نوشت: "مصری‌ها گواهی فوت اخوان المسلمین را صادر کردند".

گروه اخوان المسلمیین برای برگزاری تظاهرات هنگام رای گیری فراخوان داد. در نخستین روز همه پرسی هم در جریان درگیری میان هواداران اخوان المسلمین و نیروهای امنیتی در مناطق مختلف، دستکم 11 نفر کشته شدند. وزارت کشور مصر هم از دستگیری 444 نفر در جریان دو روز رای گیری خبر داده است.

برخی همه پرسی را رای گیری مصری‌ها بر سر اعتماد به عبد الفتاح سیسی به شمار آوردند که بسیاری او را مرد قدرتمند مصر به شمار می‌آورند که این کشور برای بازگشت ثبات، به او نیاز دارد.

به نظر می‌رسد سیسی هم نامزدی خود را با نتیجه همه پرسی در ارتباط دانست. او روز شنبه گفت: "چنانچه مردم از من بخواهند و ارتش به من ماموریت دهد، در انتخابات ریاست جمهوری نامزد خواهم شد".

در هفته اخیر، شاخص‌های بورس مصر هم به بالا‌ترین سطح خود در سه سال گذشته رسید. به نظر می‌رسد افزایش امیدواری مردم برای رسیدن به ثبات، عامل این مساله باشد.

از زمان برکناری مرسی، یکی از خونبار‌ترین دوره‌ها در تاریخ مصر آغاز شد. در مناطق مختلف و به ویژه در شبه جزیره سینا، حملات متعددی علیه نیروهای امنیتی و ارتش توسطه شبه نظامیان اسلامگرا صورت گرفت. همچنین درگیری نیروهای امنیتی با هواداران اخوان المسلمین، صد‌ها کشته بر جای گذاشت.

ماه گذشته، دولت موقت مصر، اخوان المسلمین را "گروهی تروریستی" ‌اعلام کرد. این گروه اما می‌گوید این تصمیم تاثیری بر آن ندارد چرا که با وجود مرور 85 سال از تاسیسش، در اکثر سال‌ها، گروهی غیر قانونی و ممنوع از فعالیت به شمار می‌آمد و همچنان به اعتراض "مسالمت آمیز" پایبند است.

پیش نویس قانون اساسی جدید توسط شورایی 50 نفره که توسط عدلی منصور رئیس جمهوری موقت انتخاب شده بود، تدوین شد. عدلی منصور که رئیس دادگاه عالی قانون اساسی مصر است، پس از برکناری مرسی به ریاست جمهوری موقت مصر منصوب شد.

در قانون اساسی جدید، چهره اسلامی قانون اساسی سابق که آن را شورایی با اکثریت اسلامگرایان در دوره ریاست جمهوری مرسی تدوین کرده بود حذف شد. تشکیل احزاب اسلامی بر پایه این قانون ممنوع است. امتیازات ویژه‌ای هم به نیروهای مسلح اختصاص داده شد از جمله اینکه انتخاب وزیر دفاع و تعین بودجه نیروهای مسلح، باید با مشورت شورای عالی نیروهای مسلح صورت گیرد. همچنین در برخی جرایم، می‌توان غیر نظامیان را در دادگاه‌های نظامی، محاکمه کرد.