.
.
.

انفجار بمب در بغداد و بعقوبه عراق 59 کشته برجا گذاشت

بالا گرفتن خشونتها در سراسر عراق

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع امنیتی و بیمارستانی گزارش عراق دادند که در یک سری انفجارها در بغداد و شهر شمالی بعقوبه در روز چهارشنبه 15 ژانویه، 59 نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند.

مقامات گفتند که در این روز بیش از شش انفجار در دو محله شیعه نشین در بغداد روی داد.

در انفجار یک خودروی بمبگذاری شده در بغداد و در یک بازارچه محلی 5 مغازه دار کشته و 12 نفر زخمی شدند.

به گزارش العربیه و به نقل از منابع پلیس عراق، انفجار خودرویی در یک بازارچه دیگر در بغداد به کشته شدن 4 غیرنظامی و زخمی شدن 14 نفر منجر شد.

در همین روز یک بمب هم در بازارچه ای در شرق بغداد 3 نفر را کشت و 8 نفر را زخمی کرد.

این انفجارها در حالی صورت می گیرد که رویارویی بین ارتش عراق و شبه نظامیان سنی در شهر فلوجه در غرب بغداد بیش از دو هفته است که ادامه دارد.

خشونتها در عراق بعد از تصرف دو شهر در استان الانبار توسط جنگجویان وابسته به القاعده افزایش یافته است.

بحران در استان الانبار

مقامات گفتند که روز چهارشنبه نیروهای عراقی شکستهای بیشتری را در استان الانبار تجربه کردند و بعد از خروج نیروهای پلیس از دو پاسگاه، این محلها به دست شبه نظامیان سنی و از جمله نیروهای وابسته به القاعده افتاده است.

در دو روز گذشته مناطق بیشتری از کنترل نیروهای دولت مرکزی عراق در استان الانبار خارج شده است.

این در حالی است که شهر فلوجه و بخشهایی از شهر رمادی، مرکز استان الانبار در اختیار شبه نظامیان مخالف دولت مرکزی عراق قرار دارد.

دیپلماتها و از جمله بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد از دولت عراق خواست تا با پیگیری آشتی سیاسی راه را بر توسعه خشونت در این کشور ببندد، اما نوری المالکی، نخست وزیر عراق هرگونه مذاکره با شبه نظامیان را رد کرد.

شاهدان عینی خبر دادند که روز چهارشنبه نیروهای پلیس، دو محل استقرار خود را ترک کرده، و با بجا گذاشت سلاحهای خود آنها را به شبه نظامیانی واگذار کردند که مجهز به سلاحهای سنگین بودند.

یک پلیس به خبرگزاری فرانسه گفت: "ما خود و سلاحهایمان را به داعش تسلیم کردیم." اشاره این پلیس به گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) است که وابسته به القاعده می باشد.