.
.
.

امارات شهروندان خود را تشویق به فعالیت در بخش خصوصی کشور می کند

به منظور اماراتی کردن بازار کار

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

شیخ محمد بن راشد المکتوم نخست وزیرامارات روز سه شنبه 14-1-12014 گفت: "این کشور اشتغال شهروندان خود در بخش خصوصی را تا سال 2020 به ده برابر افزایش خواهد داد و اگر برای رسیدن به این هدف لازم باشد، در بازار کار این کشور به نفع شهروندان خود دخالت خواهیم کرد.

شیخ محمد در ابوظبی پایتخت این کشور، برنامه ، اهداف و سیاست های دولت را برای 7 سال آینده در حضور 300 نفر از مقامات این کشور ارائه کرد.

به گزارش "وام" خبرگزاری امارات شیخ محمد بن راشد، در این گردهم آیی گفت: "هدف ما ده برابر کردن شمار شهروندان اماراتی در فعالیت های بخش خصوصی تا سال 2020 می باشد. برای رسیدن به این هدف ما اقدامات لازم و مشوق های کافی را برای شهروندان خود به وجود خواهیم آورد".

به گزارش صندوق بین المللی پول، حدود %15 از جمعیت 9 میلیونی امارات را شهروندان این کشور تشکیل می دهند، بقیه همه خارجی هستند که در این کشور زندگی می کنند. بیش از دو سوم نیروی کار شهروندان اماراتی در بخش دولتی این کشور مشغول به کار هستند.

شیخ محمد این اقدامات تشویقی برای جذب شهروندان به بخش خصوصی را نام نبرد. مقامات این کشور گزینه های مختلفی را برای این منظور مورد مطالعه قرار داده اند از جمله تغییر قوانین کار به نفع شهروندان اماراتی، و اخذ مالیات از پولی است که کارگران مهمان به کشورهای خود می فرستند به ترتیبی که استخدام خارجیان برای کارفرمایان گرانتر شود.

کشورهای همسایه مانند پادشاهی سعودی و عمان نیز اقدامات مشابه تشویقی مالی برای فعالیت و ورود شهروندان خود در بخش خصوصی به کار گرفته اند.

دولت امارات برای کاهش فشار بر سیستم مالی دولتی خود، در صدد است که اقتصاد خود را با تشویق شهروندان به کار در بخش خصوصی، متنوع سازد. اما برای رسیدن به این هدف امارات با مشکل روبروست چون شغل های دولتی حقوقی بالاتر و ساعات کار کمتری دارند.

از سوی دیگر امارات برای این منظور مجبور است محتاطانه عمل کند تا مخارج شرکت های فعال را بالا نبرد و سرمایه گذاران خارجی در این کشور را از دست ندهد.

شیخ محمد در این نطق خود همچنین اعلام کرد برای پایین آوردن زمان انتظار شهروندان در دریافت مسکن، بخش خانه سازی را توسعه داده و این زمان از 5 به 2 سال تقلیل خواهد یافت.