فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • نخست وزیر امارات خواستار برداشتن تحریمهای ایران شد

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  شیخ محمد آل مکتوم، حاکم دبی و نخست وزیر امارات، روز دوشنبه 13 ژانویه گفت که جامعه جهانی بهتر است تحریمهای ایران را تخفیف دهد.

  بر اساس توافقنامه 24 نوامبر، ایران قرار است تا فعالیتهای اتمی خود را محدود کند و در مقابل تحریمهای بین المللی بطور محدود تخفیف یابد. روز یکشنبه ایران و قدرتهای جهانی پذیرفتند که از 20 ژانویه این توافقنامه را اجرا کنند.

  شیخ محمد در پاسخ به خبرنگار شبکه خبری بی بی سی بریتانیا، که پرسید بنظر شما زمان برداشتن تحریمها فرا رسیده است، گفت: "همین طور است، و به ایران فرصت بدهید، ایران همسایه ماست و ما هیچ مشکلی نداریم، و از این موضوع همه سود خواهند برد."

  با وجود دهسال تحریم ایران، این کشور توانسته از طریق دبی کالاهای مورد نیاز خود را تامین کند و همین به بازار صادرات مجدد دبی رونق بخشیده است. اما تحریمهای آمریکا در سال 2011 و 2012 بشدت به تجارت بین دو کشور لطمه زده است.

  دبی یکی از هفت امارت تشکیل دهنده کشور امارات است. حجم عمده تجارت ایران با دیگر کشورهای عرب خلیج از طریق دبی انجام می شود، و دبی محل زندگی دهها هزار ایرانی است.

  ایران می گوید که برنامه اتمی این کشور فقط برای تولید برق و مقاصد غیرنظامی است. این در حالی است که پنهان کردن بعضی از فعالیتهای اتمی از دید بازرسان سازمان ملل در گذشته نگرانی هایی را به وجود آورده است.

  شیخ محمد در مصاحبه خود با بی بی سی گفت: "به نظر من آنها راست می گویند که (برنامه اتمی شان) برای مصارف غیرنظامی است."

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران