فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • اسرائیل سیستم دفاعی گنبد آهنین خود را برای دفاع از تشییع جنازه شارون بکار انداخت

  تشییع جنازه آریل شارون در میان تدابیر شدید امنیتی

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ارتش اسرائیل سیستم دفاع هوایی خود معروف به "گنبدآهنین" را در حوالی مراسم تشییع جنازه آریل شارون، نخست وزیر سابق این کشور مستقر کرد. این تغییر استقرار سیستم دفاع هوایی به علت ترس و نگرانی از حملات احتمالی موشکی از نوار غزه اعلام شد.

  کانال 2 اسرائیل گزارش داد که مراسم تشییع جنازه شارون که روز شنبه پس از 8 سال اغما در بیمارستانی در تل آویو در گذشت، در تدابیر شدید امنیتی برگزار خواهد شد.

  شارون را اسرائیلی ها یک قهرمان می دانند اما وی در بین اعراب منفور بوده و وی را یک جنایت کار جنگی می دانند. وی در میان طرفدارانش به "آریک" معروف است. قرار است وی کنار قبر همسر دومش "لیلی" به خاک سپرده شود. انتظار می رود هزاران نفر در مراسم تدفین وی از جمله "جو بایدن" معاون رئیس جمهوری آمریکا و تونی بلیر نخست وزیر سابق بریتانیا شرکت کردند.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، تابوت وی توسط دو پسرش "گیلاد"، "اومری" و سپهبد "بنی گانتز" فرمانده ارتش اسرائیل در یک مراسم نظامی تشییع می شود.

  تابوت وی روز دوشنبه روی یک مرمر سیاه جلوی کنست ،پارلمان اسرائیل برای ادای احترام عموم مردم اسرائیل، مدتی گذاشته شد. پس از آن قرار است تابوت وی به یک پایگاه نظامی در غرب بیت المقدس برده شده و سپس به صحرای نقب در مزرعه شخصی اش برای دفن منتقل شود.

  جوی بایدن معاون ریاست جمهور آمریکا، که یکی از سخنرانان این مراسم بود گفت که با توجه به نزدیکی دو کشور آمریکا و اسرائیل مرگ آریل شارون، مانند مرگ یکی از اعضای خانواده است.

  از میان دیگر شرکت کنندگان در این مراسم، فرانک والتر اشتاینمایر وزیر خارجه آلمان، سرگئی ناریشکین، رئیس مجلس دومای روسیه و ییری روسنوک، نخست وزیر جمهوری چک خواهند بود

  این مراسم با سخنرانی شیمون پرز، رئیس جمهور اسرائیل آغاز شد و پس از آن بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور سخنرانی کرد.
  نمایندگان بیش از 20 کشور در تشییع جنازه شارون حضور خواهند داشت.


  هیچ نماینده ای از کشورهای جهان عرب، آمریکای لاتین و آفریقا در مراسم تشییع جنازه شارون حضور نخواهد داشت.

  پس از این مراسم، تابوت شارون توسط کاروان نظامی به مزرعه شخصی اش در صحرای نقب در ده کیلومتری نوار غزه منتقل می شود.

  اسرائیل به حماس که کنترل نواز غزه را در دست دارد، هشدار داده که در جریان برگزاری مراسم به سوی اسرائیل راکت پرتاب نکند. هنوز واکنشی از سوی حماس منتشر نشده است.

  مرگ آریل شارون با واکنش‌های متفاوتی روبرو شده است در اسرائیل بسیاری از مردم این کشور به سوگ وی نشستند اما در اردوگاه های پناهندگان فلسطینی در اقصی نقاط خاورمیانه مردم اظهار شادمانی کرده و مرگ وی را با پخش شیرینی جشن گرفتند.

  در حالی که بسیاری از اسرائیلی‌ها معتقدند که آریل شارون "امنیت و صلح واقعی" را برای آن کشور به ارمغان آورد، فلسطینی‌ها از او به دلیل کشتار در اردوگاه‌های صبرا و شتیلا به عنوان "قصاب صبرا و شتیلا" نام می‌برند.

  در یک تحقیق داخلی ارتش اسرائیل درباره وقایع اردوگاه های پناهندگان فلسطینی صبرا و شتیلا، آریل شارون به طور غیر مستقیم مقصر این فاجعه ها شناخته شد.

  فاجعه صبرا و شتیلا زمانی اتفاق افتاد که اسرائیل در 1982 به لبنان حمله کرد و به نیروهای مسیحی اجازه داد تا وارد اردوگاه های فلسطینی شده و هزاران نفر را به قتل رساندند.

  آریل شارون پس از سال‌ها حضور در ارتش و نیروهای نظامی، در سال 2001 میلادی به نخست وزیری رسید و از جمله سیاستمدارانی بود که در اسرائیل از محبوبیت برخوردار بود.

  آریل شارون روز شنبه، 11 ژانویه پس از 8سال در حالت اغما پس از یک سکته مغزی در سال 2006، درسن 85 سالگی در بیمارستانی در تل آویو درگذشت.

  او پیش از رسیدن به نخست وزیری در دولت های مختلف وزارتخانه های مهمی مانند وزارت خارجه و وزارت دفاع را به عهده داشت.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران