فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • جلال الدین محمد رومی شاعر قرن 13 در پارلمان کویت بحران آفرید

  به دلیل اصرار یک نماینده بر لغو شب شعر

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  جلال الدین رومی فیلسوف و شاعر صوفی فارسی گوی که 741 سال پیش و به طور دقیق در سال 1273 میلادی درگذشت، هیچ گاه گمان نمی کرد که عامل اختلاف هایی در پارلمان کویت باشد و از «برگزاری شب شعرش حتی از راه شاعری دیگر، منع شود»

  یا حتی این احتمال را نمی داد که شاید عامل استیضاح وزیر اطلاع رسانی کویت باشد، آن هم پس از لغو شب شعری که قرار بود در آن اشعارش خوانده شود و به نظر می رسد این شب شعر ویژه بانوان بود.

  ماجرا از آن جا آغاز شد که محمد الجبری نماینده پارلمان کویت، خواستار منع ورود شاعر به شب شعر شد چرا که به گفته او «شاعری است که میان ما زندگی می کند» و بر ضرورت لغو شب شعر ویژه بانوان تاکید کرد.

  خواسته این نماینده جامه عمل پوشید و وزارتخانه های کشور و اطلاع رسانی با لغو شب شعر جلال الدین رومی، موافقت کردند.

  این مساله اما به مذاق شمار دیگری از نمایندگان خوش نیامد و تهدید به استیضاح وزیر اطلاع رسانی کردند. نمایندگان فراکسیون جریان پیمان ملی، از وزیر خواستند به نظر نماینده معترض توجه نکند چرا که «مخالف قانون اساسی است»

  به نوشته روزنامه کویتی الوطن، عادل الفوزان دبیرکل جریان پیمان ملی، درخواست نماینده معترض مبنی بر لغو شب شعر را، مخالف آزادی بیان دانست.

  الفوزان تصریح کرد که چنین اقدامی نه تنها نقض آزادی سخنران است، بلکه آزادی شنونده را هم نقض می کند. او افزود: «آماده میزبانی از ادیبان، سیاستمداران و نویسندگان هستیم تا جلال الدین رومی را عرضه کرده و او را مورد بحث، بررسی و نقد قرار دهند. او آثاری از خود به جای گذاشته و هرکس حق دارد او را نقد کند یا اصلا به او گوش فرا ندهد. اما این که مانع از آن شوند که دیگران آثار او را مورد بحث و بررسی قرار دهند، این جایز نیست.»

  فوزان یادآور شد که هنوز زمانی برای شب شعر تعیین نشده و به زودی موعد آن مشخص خواهد شد. او موضع جریان پیمان ملی را در خصوص شب شعر، ارزشی دانست تا چنین ماجرایی تکرار نشود. او با بیان این که آزادی در وضعیت دشواری به سر می برد، تاکید کرد که جریان او در مقابل هرکس که بخواهد از آزادی های مردم بکاهد، خواهد ایستاد.

  شایان ذکر است که جلال الدین رومی یا همان جلال الدین محمد بلخی، شاعر و فقیه فارس صوفی است که در خراسان بزرگ به دنیا آمد، اما بعد به آناتولی رفت و تا آخر عمر خود در دوره حکومت سلجوقی ها، در قونیه ماند. اشعار و تالیف های صوفیانه او که به زبان فارسی نوشته شده اند، تاثیر گسترده ای در جهان اسلام بر جای گذاشتند به ویژه بر فرهنگ های فارسی، اردو، بنگالی و ترکی. در عصر نو، آثار او به بسیای از زبان ها ترجمه شد و بازتاب های گسترده ای یافت. او یکی از محبوب ترین شاعران شرق در آمریکا به شمار می آید.

  بحث و جدل در کویت هنگامی آغاز شد ک محمد الجبری نماینده پارلمان کویت، از دو وزارتخانه کشور و اطلاع رسانی خواست تا جلوی برگزاری شب شعر جلال الدین رومی را بگیرند چرا که به گفته او این شب شعرها، شاهد «خزعبلات و رقص» بسیار است که با شریعت اسلامی منافات دارد.

  این سخنان جنجال بزرگی را در شبکه های اجتماعی به وجود آورد.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران