.
.
.

وزیر خارجه ترکیه : اسد و القاعده شرکای پشت پرده هستند

اوغلو در یک مصاحبه تلویزیونی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:


احمد داود اوغلو وزیر امورخارجه ترکیه روز پنج شنبه 9 ژانویه 2013 اظهار داشت که رژیم بشار اسد و دولت اسلامی شام و عراق(داعش) وابسته به القاعده ، شرکای پشت پرده هستند.

وی که در یک مصاحبه تلویزیونی صحبت می کرد گفت: "محافل خاصی هستند که سعی می کنند، با برجسته کردن "داعش" نشان دهند که رژیم اسد در مقابل این گروه آلترناتیوی بسیار بهتر است. به این ترتیب این یک خدعه است که نشان دهند ازاین دو شرور، رژیم اسد شرور بهتری است".

وی تاکید کرد: "رژیم اسد و گروه دولت اسلامی عراق و شام، داعش، شرکا و همکاران پشت پرده هستند".

وزیر خارجه ترکیه گفت، جنگی روانی علیه کشور ش با این اتهام که از شبه نظامیان بنیادگرا حمایت می کند، آغاز شده است".

وی تاکید کرد: "رژیم اسد، اپوزیسیون را متهم به اقدامات تروریستی می کند و تحت همین قوانین، اعمال خشونت آمیز خود را به بهانه مقابله با تروریسم با سرکوب مردمش توجیه می کند و این وضعیت باعث تحریک اعمال خشونت بیشتر در سوریه می شود".

وزیر امور خارجه ترکیه، از اپوزیسیون بشار خواست که در مذاکرات ژنو2 که 22 ژانویه برگزار می شود، شرکت کند. وی افزود ایران نیز اگر از ژنو1 حمایت کند، به عنوان حامی رژیم اسد، می تواند در این مذاکرات شرکت داشته باشد.

داعش، گروه وابسته به القاعده، اخیرا جنگ علیه مخالفان اسد را شروع کرده است.

"داعش" گروه وابسته به القاعده در سوریه، تهدید کرده است سران تمام کسانی را که علیه نیروهای اسد می جنگند، از تن جدا خواهد کرد.

اما ارتش آزاد سوریه با حمله به پایگاه های "داعش" در چند شهر از جمله شهر مهم حلب، به تهدیدات آنها پاسخ داد.

یک سازمان غیر دولتی سوری، روز چهارشنبه گزارش داد به احتمال زیاد، تمام جنگجویان این سازمان وابسته به القاعده در حلب یا کشته شده و یا پایگاه های خود را در این شهر تخلیه کرده اند.

بر اساس گزارش دیده بان حقوق بشر سوریه: ""داعش" منطقه "انزارات" را پس از درگیری با گردان های ارتش آزاد تخلیه کرد و ساختمان پست حلب نیز به دست جنگجویان اسلام گرایی که علیه "داعش" می جنگیدند، افتاد.