فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • دولت ترکیه بازپرس پرونده فساد مالی را "صحنه گردان" خواند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  دولت ترکیه بازپرس عالیرتبه پرونده فساد مالی این کشور را روز پنجشنبه "صحنه گردان" خواند. این پرونده دولت ترکیه را به زحمت انداخته، و بازپرس آن رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را متهم کرد که او را تهدید کرده و از او خواسته تا تحقیقات را متوقف کند.

  در اولین نظرسنجی عمومی بعد از رسوایی فساد مالی ماه گذشته، نشان می دهد که از محبوبیت حزب عدالت و توسعه اردوغان کاسته شده، اما هنوز حمایت عمومی از این حزب بسیار بیشتر از دیگر احزاب ترکیه است.

  به گزارش خبرگزاری رویترز، زکریا اوز، معاون سابق دادستانی استانبول، که در این هفته و در ادامه تنبیه دستگاه قضایی و پلیس ترکیه از سوی دولت این کشور به پست دیگری منصوب شد، گفت که دولت ترکیه بدون هیچ توضیحی، خودروی گارد پلیس او را مرخص کرده است. او قبلا بخاطر تحقیقات در باره پرونده کودتا تهدید شده بود و تحت حفاظت پلیس قرار داشت.

  اوز در بیانیه خود گفت: "آنهایی که این دستور را دادند مسئول هر بلایی هستند که سر من و یا خانواده من بیاید."

  اوز گفت که دو مقام عالیرتبه دادگستری به او اخطار کرده اند که تحقیقات فساد مالی را متوقف کند، تحقیقاتی که چند هفته است ترکیه را در برگرفته و بزرگترین صدمه را به دولت 11 ساله اردوغان زده است.

  اوز گفت: "آنها به من گفتند که نخست وزیر از من عصبانی است...آنها گفتند که تحقیقات علیه دولت باید فورا متوقف شود، یا اینکه من به سختی اذیت خواهم شد."

  همکاران اردوغان گفته های اوز را تکذیب کردند و آنها را دروغ خواندند.

  بکر بوزداغ، وزیر دادگستری ترکیه به خبرنگاران گفت: "بازپرسان باید در چارچوب قانون عمل کنند، اما اگر بخواهند که نمایش بازی کنند، احترامش را از دست می دهند و اطمینان به قانون و دستگاه قضایی تضعیف می شود."

  اوز یک چهره شناخته شده در ترکیه است و او در سال 2007 بخاطر تحقیقات در توطئه کودتا علیه اردوغان- که به دستگیری 250 نفر از افسران ارتش، سیاستمداران، دانشگاهیان و خبرنگاران منجر شد- از سوی دولت اردوغان قهرمان ملی لقب گرفت.


  تبلیغات

  برگزیده های کاربران