.
.
.

محاکمه محمد مرسی به تعویق افتاد

بنا به رای رئیس دادگاه و در آخرین لحظه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد مرسی رئیس جمهور معزول مصر قرار بود امروز چهارشنبه 8-1-2014 برای بار دوم در دادگاهی در قاهره حاضر شود.

اما بر اساس آخرین خبر، رئیس دادگاه محمد مرسی روز چهارشنبه گفت این دادگاه تا اول ماه فوریه آینده به تعویق افتاده است. او دلیل این تعویق را شرایط جوی اعلام کرد که مانع از آوردن مرسی به دادگاه شد.

احمد صبری یوسف، قاضی پرونده مرسی گفت: "به علت شرایط بد جوی، آوردن مرسی به دادگاه ممکن نشد، به همین دلیل دادگاه وی تا اول فوریه به تعویق می افتد".

مرسی اولین رئیس جمهور منتخب مصر، متهم است که در سال 2012 دستور قتل تظاهرکنندگان مخالف خود را صادر کرده است. این تظاهر کنندگان علیه وی بیرون قصر ریاست جمهوری مصر در حال تظاهرات بودند که به سوی آنها آتش گشوده شد و تلفاتی جانی برجای گذاشت. در همین حال مرسی با اتهامات دیگری از جمله جاسوسی علیه کشور و همکاری با شبه نظامیانی که علیه مصر عملیات نظامی انجام می دهند، نیز روبروست.

به گزارش تلویزیون العربیه، اگر مرسی پس از اثبات جرم، گناهکار شناخته شود، به مرگ یا حبس ابد محکوم خواهد شد.

مرسی در دادگاه اول خود در ماه نوامبر گذشته اعلام کرد که دادگاه را به رسمیت نمی شناسد، و وی خود را رئیس جمهور قانونی کشور دانست. او حتی از پوشیدن لباس مخصوص متهان خودداری کرد و با همان کت و شلوار همیشگی خود در جلسه دادگاه حاضر شد.

وی در آن جلسه گفت: "من دستگاه قضایی را پوششی برای این کودتای خائنانه می دانم".

براساس گزارش تلویزیون مصر وی در آن جلسه خطاب به قاضی دادگاه گفت: "شما نمی توانید مرا محاکمه کنید برای اینکه من رئیس جمهور شما هستم".

جلسه آن دادگاه به علت نپوشیدن لباس مخصوص متهمان توسط مرسی و هرج و مرج در داخل سالن دادگاه به امروز چهارشنبه 8-1-2014 موکول شد.

به گزارش تلویزیون دولتی مصر، رئیس جمهور معزول در زندان "برج العرب" شهر اسکندریه نگهداری می شود.

از زمان عزل محمد مرسی در سوم ژوییه سال گذشته، دولت موقت مصر، جماعت اخوان المسلمین را سرکوب کرده و شماری از رهبران آنرا بازداشت و این جماعت را گروهی تروریستی اعلام کرده است.

وی امروز همراه با 14 تن دیگر از متهمان این پرونده ، از جمله همکاران سابق وی و تنی چند از رهبران اخوان محاکمه می شود.

مرسی با هلیکوپتر وارد محوطه دادگاه شد.

مرسی به اتفاق دیگر متهمان این پرونده در محل دادگاه موقت در دانشکده پلیس قاهره محاکمه می شود، همان جایی که پیش از او حسنی مبارک محاکمه شد.

یک ائتلاف اسلامی به رهبری اخوان فراخوانی را برای تظاهرات میلیونی و همزمان با برگزاری دادگاه مرسی صادر کرده است. دادگاه مرسی قرار است ساعت 12 ظهر به وقت دبی آغاز شود.