.
.
.

پادشاه سعودی از ماموریت صلح کری برای خاورمیانه حمایت کرد

پس از دیدار رهبر سعودی و وزیر امور خارجه آمریکا

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ملک عبدالله پادشاه سعودی روز یکشنبه 5-1-2014 با جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در قصر "الروضه خریم" در یکی از صحراهای سعودی ملاقات کرد. این ملاقات بخشی از تلاش های دیپلمات ارشد آمریکا برای برقرار صلح بین اسرائیل و فلسطینیان است.

جان کری در بیانیه ای پس از این دیدار گفت: "پادشاه سعودی، از این تلاش ها برای حل بحران خاورمیانه، به گرمی استقبال کرد".

وی پس از دیدار با رهبر سعودی به خبرنگاران حاضر در قصر صحرایی خارج ریاض گفت: " می خواهم از پادشاه سعودی برای حمایت و استقبال گرم ایشان، از تلاش های ایالات متحده تشکر کنم".

وی افزود: "ملک عبدالله بر این باور است که برقراری صلح در خاورمیانه، دستاوردهای عظیمی برای همه مردم منطقه به ارمغان خواهد آورد."

کری تاکید کرد: "روابط مستحکم پادشاهی سعودی و ایالات متحده برای امنیت و ثبات منطقه خاورمیانه، و در زمان تغییراتی که در حال وقوع می باشد، حیاتی است".

به گزارش خبرگزاری پادشاهی سعودی، دو رهبر در باره مسئله فلسطین، آخرین حوادث منطقه ای و بین المللی مذاکره و بحث کردند.

بر اساس همین گزارش مقامات بلند پایه دو کشور از جمله شاهزاده سعود الفیصل وزیر امورخارجه سعودی، عادل جبیر سفیر این کشور در ایالات متحده و "تیموتئه ای لندکرینگ" کاردار آمریکا در ریاض در این جلسه حضور داشتند.

کری در دهمین سفر خود به خاورمیانه در طول یک سال سعی کرده است چهارچوبی برای پیشرفت گفتگوهای صلح بین دو طرف ایجاد کند تا به یک صلح جامع دست یابند.

مذاکرات فلسطینیان و اسرائیلی ها پس از سه سال توقف با میانجیگری آمریکا دوباره از ماه ژوییه گذشته شروع شد و کری اعلام کرد که قصد دارد ظرف 9 ماه بین دو طرف قرارداد صلح امضاء شود. این در حالی است که بسیاری برای رسیدن صلحی جامع در این مدت تردید دارند.

پیش از این کری، از اسرائیل خواسته بود که ابتکار سال 2002 سعودی را برای رسیدن به صلح بپذیرد. پادشاهی سعودی در سال 2002 پیشنهاد کرد، اسرائیل در مقابل پس دادن زمین های فلسطینیان که در سال 1967 اشغال و حل عادلانه مسئله پناهندگان فلسطینی، از سوی کشورهای عربی به رسمیت شناخته شود."

کری روز دوشنبه به سوی کشورش پرواز کرد و تاکید نمود پیشرفت های زیادی در این سفر حاصل شده است.