.
.
.

مقامات آمریکایی: ایران می تواند در سوریه یاری رسان باشد

با تاکید بر عدم حضور رسمی ایران در گفتگوهای ژنو2

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مقامات آمریکایی روز دوشنبه گفتند ایران می تواند با ترغیب سوریه به متوقف کردن بمباران غیرنظامیان و بهبود کمکهای انسانی، شانس خود را در ایفای نقش در حاشیه کنفرانس صلح سوریه بالا ببرد.

یک مقام آمریکایی در بروکسل به خبرگزاری رویترز گفت: "کارهایی هست که ایران می تواند با انجام آنها به جامعه بین المللی نشان بدهد در مورد نقش مثبت خود جدی است."

یک مقام دیگر با اشاره به بمباران شهر حلب گفت "یکی از این کارها می تواند درخواست از رژیم سوریه برای متوقف کردن بمباران شهروندان سوری باشد. این می تواند شامل کمکهای بشردوستانه هم بشود."

با این همه یک مقام آمریکایی گفت که واشنگتن هنوز بر این باور است که "بنظر نمی رسد" ایران بتواند حتی در حاشیه کنفرانس صلح سوریه در ژنو سویس در 22 ژانویه نقشی داشته باشد.

به گزارش رویترز، یک مقام دیگر گفت که ایران و آمریکا این موضوع را بطور مستقیم مورد گفتگو قرار نداده اند. هیچ یک از این مقامات مایل نبودند که نامشان آورده شود.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا روز یکشنبه 5 ژانویه بار دیگر گفت که مخالف حضور رسمی ایران در گفتگوهای "ژنو2" است، زیرا این کشور از توافقنامه بین المللی در باره سوریه موسوم به "ژنو1" در سال 2012 پشتیبانی نکرده است.