.
.
.

معاون رهبر گروه اخوان المسلمین به دنبال تشکیل سپاه پاسداران انقلاب مصر بود

بنا بر اظهارات عضو سابق القاعده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

محمد توفیق عضو سابق گروه سازمان القاعده مدعی شد که خیرت الشاطر معاون رهبر گروه اخوان المسلمین در صدد تشکیل سپاه پاسداران انقلاب مصر بوده است.

محمد توفیق که دوشنبه ۶ ژانویه ۲۰۱۴ با تلویزیون مصری "المحور" گفت و گو می کرد، افزود که الشاطر در پی آن بود تا این نیرو را جایگزین ارتش مصر کند.

التوفیق افزود: "الشاطر می خواست با تشکیل دانشکده دفاع ملی ، ۵۰ هزار جوان ، از جمله ۳۰ هزار تن از جریان اسلامگرا و 20 هزار تن دیگر از گروه القاعده را وارد این دانشکده کند."

بر اساس گفته های این عضو سابق القاعده، در صورتی که الشاطر امکان اجرای طرحش را به دست می آورد. نظامیان فارغ التحصیل از این دانشکده به محمد مرسی، رئیس جمهور پیشین مصر وفادار می شدند.

حدود ۶ ماه پیش، محمد مرسی که از رهبران گروه اخوان المسلمین است، توسط ارتش از سمت ریاست جمهوری برکنار شد. این اقدام پس از چند روز تظاهرات میلیونی مخالفان مرسی با خواست استعفای او صورت گرفت. معترضان مرسی را به سوء استفاده از قدرت برای تقویت گروه اخوان المسلمین متهم می کردند.

هم اکنون شمار زیادی از رهبران و اعضای گروه اخوان المسلمین، به اتهام های مختلف از جمله تحریک به خشونت و دست داشتن در قتل تظاهرکنندگان، در بازداشت هستند. احمد بدیع رهبر اخوان المسلمین، محمد مرسی و خیرت الشاطر، از جمله بازداشت شدگان هستند.

گروه اخوان المسلمین طی فعالیت های چند دهه خود که در دولت های مختلف مصر ممنوع بود، در چند نوبت وارد فاز مسلحانه شد. برجسته ترین این دوره های اواخر دهه ۴۰ و اوایل دهه ۵۰ قرن گذشته است که اخوان المسلمین دست به اسلحه برد.

به نظر می رسد برنامه الشاطر برای تشکیل گروهی شبیه سپاه پاسداران در مصر، به دلیل مستقل بودن ارتش این کشور بوده باشد. ارتش مصر در طول دوره های مختلف، با خواسته های سیاسی دولت ها همراهی نکرده بود. در جریان انقلاب علیه نظام محمد حسنی مبارک نیز در اوایل سال ۲۰۱۱، ارتش مصر بی طرف ماند.

التوفیق در پایان مصاحبه تلویزیونی خود تاکید کرد که گروه اخوان به منظور برهم زدن همه پرسی قانون اساسی جدید مصر، به بحران سازی خواهد پرداخت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم