.
.
.

مالکی مردم فلوجه را میان بیرون راندن نیروهای "داعش" و عملیات گسترده نظامی مخیر کرد

آمادگی ارتش عراق برای عملیات نظامی در فلوجه

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نوری مالکی نخست وزیر عراق، عشایر سنی شهر فلوجه را میان بیرون راندن نیروهای "داعش" از شهر خود و عملیات نظامی نیروهای ارتش در این شهر مخیر کرد.

در بیانیه نوری مالکی، نخست وزیر شیعه عراق که دولتش، از تایید آنچنانی در فلوجه برخوردار نیست، از رهبران عشایر سنی مذهب این شهر خواسته شده نیروهای گروه دولت اسلامی عراق و شام (داعش) را که از هفته گذشته شماری از مناطق اصلی استان الانبار را تصرف کرده‌اند، بیرون برانند.

در این بیانیه که آن را تلویزیون رسمی عراق پخش کرد آمده است: «نخست وزیر از مردم فلوجه و عشایر آن می‌خواهد تروریست‌ها را از این شهر بیرون برانند تا مناطق محل سکونتشان با خطر عملیات نظامی روبرو نشود.»

عشایر سنی عراق، گروه‌هایی شبه نظامی در استان الانبار در اختیار دارند که در روزهای گذشته، علیه نیروهای مرتبط با القاعده جنگیدند.

مالکی، که نیروهای تحت امرش خود را برای عملیات نظامی در فلوجه آماده می‌کنند، وعده داده که مناطق مسکونی را مورد حمله قرار ندهند.

پیش‌تر مسئولان امنیتی عراقی گفته بودند مالکی که فرماندهی نیروهای مسلح عراق را بر عهده دارد، با تاخیر عملیات نظامی در فلوجه به منظور دادن فرصت به رهبران عشایر برای راندن نیروهای مرتبط با القاعده از مناطق خود، موافقت کرده است.

یک افسر در نیروهای ویژه عراق در این باره به خبرگزاری رویترز گفته است: «ضرب الاجلی تعیین نشده اما فرصت تعیین شده، بی‌‌‌نهایت نخواهد بود. ما زیاد صبر نخواهیم کرد و تنها چند روز منتظر خواهیم ماند. گذر زمان به معنی تقویت تروریست‌ها است.»

ابتدا تنها گروهی با نام «دولت اسلامی عراق» در این کشور فعالیت می‌کرد. اما با بحرانی‌تر شدن اوضاع سوریه، چند ماه پیش تشکیلاتی با نام «دولت اسلامی عراق و شام» به عنوان شاخه تشکیلات القاعده، عرضه اندام کرد.

در روزهای اخیر، نیروهای این گروه بخش‌هایی از استان الانبار را به تصرف خود در آوردند. نیروهای مسلح عشایر و شبه نظامیان سنی الصحوه در چند محور با نیروهای مرتبط با القاعده در الانبار درگیر هستند.

آمریکا اعلام کرده که به دولت مالکی در جنگش با القاعده کمک خواهد کرد اما به عراق نیروی نظامی نخواهد فرستاد. ایران نیز همین پیشنهاد را تکرار کرده است.

درگیری‌های شدید در استان الانبار پس از آن آغاز شد که نیروهای پلیس عراق، به محل تحصن معترضان سنی مذهب در استان الانبار یورش برده و چادرهای متحصنان را برچیدند. معترضان سنی، مالکی را به اعمال سیاست‌های تبعیض آمیز علیه خود متهم می‌کنند.

بسیاری سیاست‌های مالکی در منزوی کردن سنی‌ها را عامل فراهم کردن زمینه برای گروه‌های تندرو می‌دانند.