.
.
.

قتل حسن لاکیس تکنیسین ارشد حزب الله آخرین نفر در لیست مرگ موساد

بقیه پیش از این به قتل رسیده بودند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

حسن لاکیس، تکنیسین ارشد حزب الله، دسامبر سال گذشته در گاراژ یک ساختمان در بیروت پایتخت لبنان به قتل رسید. او یکی از افراد لیست مرگ اسراییل بود که می بایست به قتل برسد. بقیه افراد این لیست بدین شرح کشته شدند: یکی با انفجار بمب در خودرویش، نفر بعد در اتاق هتلش خفه شد، یکی در یک ساحل دریا با کلت کشته شد، و یکی هم در انفجار یک پایگاه نظامی در ایران به قتل رسید.

نور، دختر حسن لاکیس وقتی کوچک بود نمی دانست شغل پدرش در تشکیلات حزب الله چیست، اما از همان زمان حس می کرد که پدرش را از دست خواهد داد. ماه گذشته نور و دنیا فهمیدند که شغل حسن لاکیس در سازمان حزب الله چه بود.

او رئیس بخش فنی و پشتیبانی حزب الله لبنان بود. به نوشته مجله آمریکایی "فارین پالیسی"، اسرائیل به وی لقب مغز فنی حزب الله را داده بود.

اما به نوشته همین مجله، حسن لاکیس، شخصیت خیلی ناشناخته ای نیز نبوده است. دستکم در سازمان های اطلاعاتی اسرائیل او را بخوبی می شناختند. وی در سال 2004 در لیست پنج نفری قرار گرفت که اسراییل بدنبال نابود کردن آنها بود.

در صدر لیست موساد، عماد مغنیه، فرمانده نیروهای نظامی حزب الله لبنان قرار داشت، که می بایست به قتل می رسید. وی تا زمان قتلش در سال 2008، فرماندهی بخش نظامی حزب الله را به عهده داشت.

نفر بعدی در لیست، ژنرال محمد سلیمان از همکاران نزدیک بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود. وی گویا مسئولیت عملیات سری سوریه ، مسئولیت رابطه این کشور با ایران و حزب الله و همچنین مسئولیت ایجاد یک نیروگاه اتمی در این کشور را بر عهده داشت.

ژنرال سلیمان در سال 2008 در ساحل طرطوس سوریه با شلیک گلوله از کلتی که مجهز به صدا خفه کن بود به قتل رسید. بعضی ها اسرائیل را عامل این قتل می دانند، و بعضی دیگر رقابت درونی در ساختار داخلی حکومت سوریه را عامل قتل وی معرفی می کنند.

نفر سوم در لیست موساد، ژنرال ایرانی حسن تهرانی مقدم بود. وی مسئولیت برنامه موشکی ایران را به عهده داشت، و به همین ترتیب مسلح کردن حزب الله لبنان، حماس و دیگر گروه های طرفدار ایران جزیی از وظایفش بود. وی در انفجاری که در یک پایگاه سپاه پاسداران روی داد به قتل رسید. اسرائیل و آمریکا مورد سوء ظن این انفجار قرار گرفتند، اما ایران دخالت آنها در این حادثه را وارد ندانست.

فرد چهارم در لیست موساد که بایستی به قتل می رسید، محمود المبحوح، از فرماندهان ارشد نظامی سازمان فلسطینی حماس بود. او را در هتلی در دبی خفه کردند. او قبل از این دوبار مورد سوء قصد نافرجام قرار گرفته بود.

موساد، برغم انجام موفقیت آمیز این ماموریت، به علت شناسایی 11 نفر از عاملین این قتل توسط دوربین های مدار بسته پلیس دبی، این ماموریت را فصلی شرم آور در تاریخ عملیات پنهانی خود می داند.

آخرین شخصی که در لیست قتل موساد قرار داشت، حسن لاکیس بود. برغم معلوم نبودن عامل قتل حسن لاکیس، تحلیلگران لبنانی و اسرائیلی به روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز گفتند که به احتمال زیاد مسئول این قتل اسرائیل است.

این روزنامه می افزاید که حسن لاکیس و حزب الله در سال های اخیر دشمنان زیادی برای خود تراشیده بودند. حزب الله در دو سال اخیر جنگجویان خود را برای حمایت از رژیم اسد به سوریه اعزام کرده است.

تئوری های توطئه

نیویورک تایمز در مقاله ای طولانی می نویسد که پس از قتل لاکیس، تئوری های توطئه زیادی مطرح شد.

در حالیکه حزب الله، اسرائیل را مسئول این قتل معرفی می کند، ایران گردان عبدالله عظام وابسته به گروه القاعده را مسئول این قتل می داند. از سویی دیگر گردان عبدالله عظام می گوید حسن لاکیس در انفجار سفارت ایران به قتل رسیده است.

از طرفی دیگر مخالفان رژیم اسد ادعا می کنند که آنها حسن لاکیس را در سوریه کشته اند، و حادثه بیروت دروغی بیش نیست. تئوری دیگری که مطرح شده حاکی از آن است که حسن لاکیس به علت درگیری و رقابت های داخلی حزب الله به قتل رسیده است.

تمام این گزارشها و تئوری های توطئه زمانی مطرح شد که سفیر سابق اسرائیل در آرژانتین در مصاحبه با رسانه ها اعلام کرد که اسرائیل تمام عاملان بمب گذاری سفارت این کشور در آرژانتین را به قتل رسانده است. ادعایی که وزارت امور خارجه اسرائیل روز شنبه 4-1-2014 بشدت آنرا تکذیب کرد و اعلام نمود که سفیر سابق این کشور از واقعیتها خبر ندارد.