.
.
.

تسلط "داعش" بر شهر فلوجه بر اساس پاره ای از گزارشها

رئیس پلیس استان الانبار عراق از کار برکنار شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

در حالیکه زدوخورد بین بین عشایر استان الانبار و شبه نظامیان گروه "داعش" در شهر فلوجه عراق در جریان است، به گزارش خبرنگار العربیه در عراق، رئیس پلیس استان الانبار از کار برکنار شد و اسماعیل المحلاوی بجای وی منصوب گردید.

با شکست برنامه امنیتی نوری المالکی، نخست وزیر عراق، شورای استان الانبار روز یکشنبه 5 ژانویه اعلام کرد نیروهای مسلح دولت اسلامی عراق و شام (داعش)، کنترل شهر فلوجه عراق را بدست گرفته اند.

با وجود درگیریهای پراکنده در اطراف شهر فلوجه، گزارشها از آرامش نسبی در مرکز این شهر خبر می دهد. اما در مورد اینکه آیا شهر در کنترل نیروهای عشایر است و یا گروه داعش گزارشهای ضد و نقیضی میرسد.

حمید الهاشم، عضو شورای استان الانبار عراق گفت که فلوجه "کاملا در کنترل گروه داعش است، و هیچ نشانی از نیروهای نظامی و یا پلیس در شهر دیده نمی شود، و عناصر داعش با خودروهای پلیس در شهر گشت میزنند."

هاشم گفت که نیروهای عشایر در اطراف فلوجه موضع گرفته اند و با تجهییز آنها به سلاحهای سنگین احتمال بازپس گیری شهر فلوجه از نیروهای داعش وجود دارد.

"هماهنگی های لازم بین ارتش و عشایر عراق انجام شده، ارتش سلاحهای لازم برای جنگ با تروریستها را در اختیار عشایر قرار می دهد، و بنظر من در ظرف چند روز آینده مشکل حل خواهد شد."

اما عبدالرحمان الزوبعی، رئیس مجلس موسوم به عشایر فلوجه، تاکید دارد که شهر فلوجه از عناصر داعش پاکسازی شده و خدمات شهری در این شهر برقرار است.

الزوبعی گفت: "در شهر فلوجه هیچ نشانی از درگیری دیده نمی شود، و آنچه که در باره درگیری ها گفته میشود در اطراف شهر در جریان است و چنانچه نیروهای داعش کنترل شهر را در اختیار داشتند اجازه راه انداز خدمات شهری را نمی دادند."

و در نزدیکی فلوجه، در شهر رمادی هم نیروهای ارتش و عشایر، از یک سو با نیروهای داعش در حال نبرد برای تغییر معادلات ارضی در این منطقه هستند.