.
.
.

رهبر گروه عامل حملات انتحاری به سفارت ایران در لبنان در زندان درگذشت

به گزارش ارتش لبنان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گزارش ها حاکی از آن است که ماجد الماجد رهبر گروه گردان های عبد الله عزام مرتبط با تشکیلات القاعده که مسئولیت حملات انتحاری به سفارت ایران در بیروت را بر عهده گرفته است، شنبه ۴-۱-۲۰۱۳ در زندان درگذشت.

به گزارش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع ارتش لبنان، الماجد که تبعه سعودی است، از نارسایی کلیوی رنج می برد و روز جمعه در اثر این بیماری به کما رفت تا این که در بیمارستان نظامی بیروت درگذشت.

الماجد متهم به رهبری گروه گردان های عبدالله عزام است که مسئولیت دو حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت در ماه نوامبر گذشته را بر عهده گرفت. این حملات به کشته شدن ۲۵ نفر از جمله رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان انجامید.

گردان های عبد الله عزام تا کنون مسئولیت چند نوبت موشک پراکنی از جنوب لبنان به سمت اسرائیل را بر عهده گرفته است.

ماجد الماجد در پادشاهی سعودی، مصر، اردن، لبنان و ایالات متحده آمریکا، تحت پی گرد قانونی بود. نا او در فهرست ۸۵ نفره افراد تحت تعقیبی قرار دارد که آن را سعودی در سال ۲۰۰۹ منتشر کرد. در همین سال لبنان نیز الماجد را به صورت غیابی محاکمه و به حبس ابد با اعمال شاقه محکوم کرد.

گردان های عبد الله عزام چندین بار در پیام هایی که توسط شبکه های اجتماعی منتشر کرده، تهدید به انجام عملیات بیشتری در لبنان در پاسخ به حضور نیروهای حزب الله و ایران در سوریه کرده بود.

سال گذشته آمریکا به طور رسمی، گروه گردان های عبد الله عزام را که نامش از نام یکی از دستیاران اسامه بن لادن رهبر پیشین القاعده وام گرفته شده است، رسما به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرد.

وزات امور خارجه آمریکا اعلام کرد که این گروه دو شاخه دارد، یکی شاخه ای سرّی است که یوسف العییری نام دارد که نامش را از نام یکی از موسسان شاخه القاعده در جزیرة العرب وام گرفته است. دیگری شاخه زیاد جراح است که در لبنان فعال است. زیاد جراح نام یکی از ربایندگان هواپیما در حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۱ به برج های دوقلوی سازمان تجارت جهانی در نیویورک است.