.
.
.

11 کشته در درگیری های جمعه نیروهای انتظامی مصر و هواداران اخوان المسلمین

بنا بر اعلام رئیس اورژانس مصر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

احمد انصاری رئیس اورژانس مصر اعلام کرد که شمار کشته شدگان در درگیری های جمعه از اعضا و هواداران گروه اخوان المسلمین با نیروهای انتظامی در قاهره و دیگر استان های مصر، به 11 کشته و 52 زخمی رسیده است. او یادآور شد که قربانیان در استان های قاهره، اسکندریه، فیوم، منیا و اسماعیلیه کشته شده اند.

انصاری در سخنانی که رسانه های مصری آن را منعکس کرده اند، گفت: ''قربانیان مورد اصابت های مختلفی از جمله گلوله، گلوله پلاستیکی و ضرب و جرح قرار گرفته اند.''

درگیری ها میان پلیس مصر و ساکنان از یک سو با هواداران اخوان المسلمین از سوی دیگر در چند شهر پس از نماز جمعه آغاز شد. شدت درگیری ها میان نیروهای امنیتی و هواداران اخوان المسلمین در مناطق طلابیه در جیزه و پل سوئز بیشتر بود. همچنین وزارت کشور از دستگیری 122 نفر از متهمان حوادث جمعه خبر داد.

آتش سوزی در دانشگاه الازهر

از سوی دیگر نیروهای انتظامی مصر اقدام به شلیک گازاشکاور برای متفرق کردن شماری از هواداران اخوان المسلمین کرده که جاده کورنیش نیل در محوطه دادگاه عالی قانون اساسی ار بسته بودند.

همچنین تظاهرکنندگان اخوان یکی از خودروهای پلیس را در جیزه با استفاده از بطری های کوکتل مولوتوف، به آتش کشیدند.

در همین راستا، نیروهای پلیس اقدام به شلیک گاز اشکاور برای متقرق کردن تظاهرات دانشجویان هوادار اخوان المسلمین در دانشگاه الازهر در شهرک نصر کردند. نیروهای پلیس مانع برپایی تظاهرات توسط دانشجویانی شدند که قصد حرکت به سمت محوطه دانشگاه را داشتند . از این رو دانشجویان هوادار اخوان المسلمین روبروی درب خروجی دانشگاه با پرتاب سنگ و شیشه با نیروهای پلس درگیر شدند.

سایت روزنامه ''الیوم السابع'' نوشت که نیروهای آتش نشانی موفق به خاموش کردن آتشی شدند که دانشجویان هوادار اخوان المسلمین در 5 کتابخانه دانشکده کشاورزی، برافروختند.

این در حالی است که خودروهای زرهی ارتش، ورودی میدان التحریر را از ساعت های اولیه صبح جمعه بستند تا مانع از ورود هواداران اخوان به میدان شوند. اخوان المسلمین از هواداران خود خواسته بود جمعه به سمت میدان التحریر راه پیمایی کرده در آنجا تجمع کنند.

شهرهای دیگر مصر از جمله فیوم و اسماعیله نیز شاهد تظاهرات هواداران اخوان المسلمین بود که شماری از کشته ها در این شهرها جان باخته اند.

تظاهرات اعضا و هواداران اخوان المسلمین از شش ماه پیش همزمان با برکناری محمد مرسی یکی از رهبران این گروه از سمت ریاست جمهوری توسط ارتش ادامه دارد.

حدود دو هفته پیش، دولت مصر، اخوان المسلمین را ''گروهی تروریستی'' اعلام کرد.