.
.
.

انفجار انتحاری جنوب بیروت 5 کشته و حدود 60 زخمی بر جای گذاشت

خودروی بمب گذاری شده در منطقه حزب الله در جنوب بیروت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

انفجار انتحاری خودرویی بمب گذاری شده پنجشنبه ۲-۱-۲۰۱۴ منطقه ضاحیه،واقع در حومه جنوبی بیروت پایتخت لبنان را لرزاند. ضاحیه از مناطق زیر نفوذ حزب الله است.

آمار کشته شدگان در این حادثه ضد و نقیض است. وزارت بهداشت لبنان آمار اولیه قربانیان انفجار را ۵ کشته و حدود ۶۰ زخمی اعلام کرده است.

این انفجار انتحاری در منطقه ای در ضاحیه روی داده است که به عنوان یکی از مربع های امنیتی حزب الله به شمار می آید. منابع امنیتی وزن بمب کارگذاشته شده در خودرو را ۳۰ کیلوگرم اعلام کرده اند.

انفجار که در خیابان ''العریض'' روی داده به ساختمان های اطراف و خودروهای پارک شده آسیب رسانده است. در این خیابان موسسه های مهم وابسته به حزب الله از جمله ساختمان قدیمی شبکه المنار واقع است.

آمبولانسها بلافاصله پس از انفجار به محل حادثه شتافتند. صدای شلیک گلوله به منظور متفرق کردن مردم، و به خاطر بیم از وجود بمبی دیگر نیز به گوش رسید.

کزارش ها حاکی از آن است که در روزهای گذشته چند خودروی بمب گذاری شده در منطقه ضاحیه، کشف و حنثی شده است. این سومین انفجار بزرگ در منطقه ضاحیه در ماه های اخیر است که آخرین آن ها ماه گذشته، سفارت جمهوری اسلامی ایران را هدف قرار داد.

هفته گذشته نیز انفجار خودرویی بمب گذاری شده در قلب گردشگری بیروت روی داد که طی آن، محمد شطح نماینده پارلمان از گروه ۱۴ مارس ترور شد.

عدنان منصور وزیر امور خارجه لبنان به شبکه ''العربیه'' گفت که انفجار، قربانیانی از حومه جنوبی بیروت گرفته است و ما از کشورهایی که با تروریسم مبارزه می کنند می خواهیم که با ما برای ریشه کن کردن تروریسم همکاری کنند.

او افزود که فعالیت گروه های تروریستی در لبنان، سوریه و عراق گسترده می شود و تاکید کرد که اهداف سیاسی نمی تواند به این روش محقق شود.

او یاد آور شد که خلا سیاسی در لبنان، در نتیجه به توافق نرسیدن گروه ها بر سر تشکیل دولت، زمینه را برای این گونه فعالیت ها فراهم می کند.

وزیر امور خارجه لبنان بر ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی در اسرع وقت تاکید کرد.

فارس سعید دبیرکل ائتلاف ۱۴ مارس که در آن گروه های منتقد حزب الله حضور دارند، انفجار انتحاری حومه جنوبی بیروت را محکوم کرد و تاکید کرد آن چه که در عراق و سوریه روی می دهد، تاثیر مستقیمی بر لبنان دارد.