.
.
.

پایان ضرب الاجل انتقال سلاحهای شیمیایی رژیم اسد به خارج از سوریه

دمشق نتوانست به تعهد خود عمل کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ضرب‌الاجل تعیین شده برای رژیم سوریه جهت انتقال تسلیحات شیمیایی‌اش به خارج از این کشور با شروع سال جدید میلادی، به پایان رسید و دمشق نتوانست به تعهد خود عمل کند.

به گزارش شبکه خبری دویچه وله، سخنگوی سازمان منع کاربرد و گسترش تسلیحات شیمیایی اعلام کرد که اجرایی شدن این طرح در تاریخ یاد شده عملی نخواهد بود.

وی گفت: دو کشتی نروژی و دانمارکی که قرار بود روز دو‌شنبه حمل این محموله را از بندر لاذقیه سوریه به سواحل ایتالیا همراهی کنند، به بنادر قبرس بازگشته‌اند.

لارس هوفتون، یکی از مسئولان کشتی نروژی در این باره گفت: به ما دستور داده‌اند که به بنادر قبرس بازگردیم. ماموریت ما هنوز پایان نیافته، اما تاریخ حرکت مجدد به سوی سواحل سوریه مشخص نیست.

قرار بود سلاح‌های شیمیایی سوریه پس از رسیدن به سواحل ایتالیا به یک کشتی مخصوص نیروی دریایی آمریکا منتقل شود و در آن کار نابودی این سلاح‌ها در اقیانوس به پایان رسد.

"سیگرید کاگ"، مسئول هیات مشترک سازمان ملل و سازمان منع تسلیحات شیمیایی نیز گفت که تاریخ جدیدی برای تکمیل خروج این تسلیحات شیمیایی خطرناک از سوریه و امحای آن‌ها اعلام نشده است.

وی افزود که به رغم مشکلات ترابری و امنیتی که پیش روی این برنامه قرار دارد، به پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای دست پیدا کرده‌اند.

کاگ گفت: ما از تمام طرف‌ها و گروه‌های درگیر از جمله رژیم سوریه خواسته‌ایم تا به اقدامات ضرورتی برای هرچه سریعتر خارج کردن عوامل شیمیایی سرعت بخشند.

وی اظهار داشت که تعیین زمان دیگری برای انتقال و خروج این تسلیحات از سوریه به سازمان منع تسلیحات شیمیایی و اعضای سازمان ملل مربوط می‌شود.

بر اساس برنامه‌ریزی سازمان منع استفاده از تسلیحات شیمیایی (OPCW) باید انتقال سلاح‌های شیمیایی سوریه تا پایان روز ۳۱ دسامبر سال ۲۰۱۳ انجام می‌شد و آنها برای انهدام از سوریه خارج می‌شدند.

رژیم سوریه درگیری‌ها، وضعیت هوایی نامناسب و مشکلات ترابری را سبب تاخیر ارسال سلاح‌های شیمیایی این کشور به بندر لاذقیه عنوان کرده است.

در همین حال یکی از سخنگویان وزارت امور خارجه آمریکا گفت که رژیم اسد موظف بوده در تاریخ یاد شده این محموله را به بندر لاذقیه برساند.

رژیم بشار اسد متهم است در ماه اوت به مناطقی در حومه دمشق حمله شیمیایی کرده است که به کشته شدن بیش از ۱۴۰۰ نفر انجامید.