.
.
.

ارتش لبنان فرمانده گروه عامل حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت را دستگیر کرد

گروه عبدالله عزام وابسته به القاعده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سازمان اطلاعات ارتش لبنان، ماجد الماجد فرمانده گروه عبد الله عزام وابسته به القاعده را دستگیر کرد. این گروه حمله انتحاری به سفارت ایران در بیروت در ماه گذشته را بر عهده گرفته است.

فایز غصن وزیر دفاع لبنان، چهارشنبه ۱-۱-۲۰۱۴ این خبر را تایید کرد.

ماجد الماجد یکی از افراد عضو القاعده است که از سوی پادشاهی سعودی، لبنان، مصر، اردن و ایالات متحده آمریکا، تحت پیگرد قرار داشت.
رسانه های لبنانی درباره چگونگی بازداشت الماجد نوشته اند که او از یک هفته پیش با هویتی جعلی در بیمارستان المقاصد بیروت، تحت درمان قرار گرفته بود.

درباره دلیل بستری شدن الماجد در بیمارستان، خبرهای ضد و نقیضی منتشر شده است. برخی خبرها حکایت از آن دارد که الماجد تحت عمل شستشویی کلیه قرار گرفته است. اما خبرهای دیگری از زخمی شدن او در جنگ های داخلی سوریه حکایت دارد.

در هر حال، الماجد هنگام حضورش در بیمارستان، تحت کنترل نامحسوس نیروهای اطلاعات ارتش لبنان قرار گرفت. هنگام ترخیص شدن او از بیمارستان، در حالی که در یک کاروان امنیتی تشکیل شده از نیروهای القاعده به سمت بقاع می رفت. نیروهای ارتش لبنان کاروان را در منطقه بعبدا متوقف کرده و الماجد را دستگیر کردند.

هم اکنون آزمایش DNA بر روی الماجد انجام شده تا نمونه برداشت شده، به سعودی فرستاده شود و برای تثبیت هویت، با بستگانش مطابقت داده شود. شایان ذکر است که دستگاه قضایی لبنان او را به حبس ابد به اعمال شاقه به دلیل دست داشتن در چند انفجار، محکوم کرده است.

گزارش های موجود حاکی از آن است که در ماه های گذشته، الماجد از اردوگاه فلسطینی عین الحلوه که در آن ساکن بود، به سوریه رفته و آنجا با ابومحمد الگولانی امیر گروه نصرت النصره مرتبط با القاعده بیعت کرد. او در سوریه در منطقه قلمون به همراه زهران علوش یکی از رهبران گروه النصره، اقامت داشت و پس از چندی به اردوگاه عین الحلوه لبنان بازگشت.

اطلاعات موجود حاکی از آن است که درگیری با ارتش لبنان در روزهای پیش، در نزدیکی ایست بازرسی اولی در صیدا، با هدف عبور دادن الماجد از منطقه صورت گرفته است.

الماجد که تابعیت سعودی دارد، در تابستان سال ۲۰۱۲ رهبری شاخه سازمان القاعده در سرزمین شام و کنانه را در دست گرفت.

گردان های عبد الله عزام تا کنون مسئولیت چند عملیات امنیتی از جمله چند نوبت پرتاب موشک از خاک لبنان به سوی اسرائیل و انفجارهای انتحاری سفارت ایران در بیروت در هفته گذشته را برعهده گرفته بود.